| DanielF94 a întrebat:

Salut! Am si eu o mica nelamurire legata de reteaua de internet prin fiber link 1000mbps de la DIGI, treaba sta asa :

1. Daca bag firul direct in placa de retea de la calculator am o viteza constanta (fara dropuri) si o conexiune destul de ok 45-70 Mb/s timpi de raspuns foarte mici

2. Daca montez routerul care e un Tenda AC2100 dual band cu suport de 1000Mbps viteza pare limitata, uneori greoaie si cu mari dropuri de conexiune viteza fiind intre 30-50 Mb/s

3. Daca ma conectez de pe telefon la reteaua 4g de internet are o conexiune constanta fara dropuri cu timp de raspuns decent.

Problema ce o intampin e legata de router pe Youtube sau Netflix nu pare a avea probleme insa daca descarc ceva de pe Steam sau in unele jocuri conexiunea are un spike (deconectari, ping mare) frecvente si pe durate scurte pe cand la telefon nu am problema asta mai deloc.

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Vrei să spui că, din ONT (convertorul de semnal optic) tragi cablul de rețea direct la unitate, în placa de rețea și atingi viteze de upload și download de până la 70MB/s.
Calitate stabilă direct de la terminal la placa de rețea, însă instabilă când trece prin router.
Ce tip de cabluri de rețea utilizezi (Cat 5E/Cat 6/Cat 7)?
Ai configurat corect routerul? Cablul de rețea de la ONT trebuie să ajungă în portul WAN al routerului. In setările routerului trebuie configurat transferul de la porturile Gigabit cu full-duplex și conexiunea cu protocolul DHCP, își va lua automat adresele primite de la ONT. De la router, un alt cablu de rețea ajunge la placa ta de rețea. Driverul plăcii de rețea actualizat la ultima versiune și configurat în full-duplex.

Sunt mai multe aspecte, de la numărul de utilizatori din rețeaua locală care utilizează internetul simultan, la calitatea semnalului transmis prin fibră optică, mai departe calitatea cablurilor de rețea utilizate în rețeaua Lan, calitatea router-ului (al sistemului de operare, actualizează-l la ultima versiune), driverul și setările plăcii de rețeaua, cât și celelalte componente hardware ale PC-ului tău.

| DanielF94 explică (pentru GPA):

Cablul din ce am înțeles ultima dată nu e unu de calitate foarte buna, gen de la panoul central vine OPT parca sau ceva de buna calitate apoi la ușă au legat cu fir 8 plecări și din ce am înțeles fiind de calitate mai slabă decât cel de la panoul, pentru drivere ce informații ai vrea sa furnizez că dețin și o placa wireless separată decat cea de pe placa de baza dar e oprita

| GPA a răspuns (pentru DanielF94):

Normal că e calitate slabă. Până nu i-am tras de limba n-au venit cu fibră optică (Duplex Multimode), nu Multimode...
Dacă ii tragi de limbă rezolvi problemele de "calitate".
S-au referit probabil la mufarea din OLT, da, acolo folosesc cabluri de bună calitate pentru că pleacă semnalul optic mai departe spre ONT, unde are loc conversia din semnal optic in electric și invers, semnal electric in optic înapoi la Olt.
Zi-mi dacă există o versiune recentă de driver? Ce o.s ai?

| DanielF94 explică (pentru GPA):

Windows 10 64 biti

| GPA a răspuns (pentru DanielF94):

Atunci deschide un "PowerShell" cu drept de admin și scrie :

set-executionpolicy unrestricted

install-module PSWindowsUpdate

get-wulist -microsoftupdate

Vezi daca ai ceva similar cu (Realtek NIC/Network interface/Qualcomm)

| GPA a răspuns (pentru DanielF94):

Nu mi-ai spus ce fel de cabluri Ethernet ai in casă, apropo.

| DanielF94 explică (pentru GPA):

Bts UTP CAT5(E) e firul de internet bagat de ei si mai am un F/UTP cat 5E din router in unitate bagat de mine, driverele placii de baza sunt la zi Realtek PCIe GbE Family Controller cu link speed de 1000/1000

| GPA a răspuns (pentru DanielF94):

Din setările plăcii de rețea ai setat in full-duplex? Cu buffer de 512?

Nu mi-ai zis cum ai configurat routerul pentru conexiune. L-ai lăsat DHCP sau l-ai configurat PPPoE, trecând ONT-ul pe bridge?

| DanielF94 explică (pentru GPA):

E pe PPoE

| DanielF94 explică (pentru GPA):

Cam asa arata setarile mele de la placa de retea"
ARP Offload - Enabled
Auto Disable Gigabit - Disabled
Energy Efficient Ethernet - Disabled
Flow Control - Enabled
Green Ethernet - Disabled
Interrupt Moderation - Enabled
IPv4 Checksum Offload - Rx & Tx Enabled
Jumbo Frame - Disabled
Large Send Offload v2 (IPv4) - Enabled
Large Send Offload v2 (IPv6) - Enabled
Network Address - "Value" field empty, "Not Present" checked
NS Offload - Enabled
Priority & VLAN - Priority & VLAN Enabled
Receive Buffers - 512
Receive Side Scaling - Enabled
Shutdown Wake-On-Lan - Disabled
Speed & Duplex - 100Mbps full duplex
TCP Checksum Offload (IPv4) - Rx & Tx Enabled
TCP Checksum Offload (IPv6) - Rx & Tx Enabled
Transmit Buffers - 128
UDP Checksum Offload (IPv4) - Rx & Tx Enabled
UDP Checksum Offload (IPv6) - Rx & Tx Enabled
Wake on Magic Packet - Enabled
Wake on pattern match - Enabled
WOL & Shutdown Link Speed - 10 Mbps First

| GPA a răspuns (pentru DanielF94):

Păi, mai "bobiță" la speed & duplex trebuie sa ai 1000Mbps/1Gb adică, n-ai decât 100Mbps? Înseamnă că placa de rețea te limitează aici. Dacă n-ai opțiunea de 1000mbps...

| DanielF94 explică (pentru GPA):

Am modificat ca am realizat tarziu, dupa 12 ore am observat ca timpi de raspuns sunt mai mici decat avea inainte cand conectam pc la router prin fibra, nu mai vad intreruperi la descarcari iar routerul are configuratia de baza cu care vine.

| GPA a răspuns (pentru DanielF94):

Si ce viteze de download/upload ai?
Descarcă aplicația SpeedTest : https://www.speedtest.net/apps/windows

Ia un server Digi și verifică vitezele de download și upload.

| DanielF94 explică (pentru GPA):

Salut revin cu cateva informatii : 5 ms Ping, 1003Mbps downloadul si 800Mbps uploadul... de ce nu am idee de ce e asa mic downloadul

| DanielF94 explică (pentru DanielF94):

Pardon 103 Mbps si 800+ uploadul