| octav005 a întrebat:

am o placa de baza completa cu procesor. cooler. sursa mem ram, hdd.
cand bag in priza porneste direct coolerul de la procesor, dar HDD nu porneste, nici semnal pe monitor nu am.

de unde ar putea fi?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

De oriunde; scoate tot de pe ea, mai puțin procesorul.
Dacă pornește, oprești iar și adaugi, pe rând: Ram, HDD, DVD. (altele, dacă ai).
Dacă nu pornește și sursa e sigur bună (dă +5V / +- 12 V / + 3 V) atunci ori procesorul, ori placa de bază au murit. Altfel - oricare din restul componentelor mai sus enumerate, anume cea la care procesul de pornire nu se mai execută, dacă e montată.