| Intrebari373626 a întrebat:

Am o placa video sapphire hd7770 si problema este ca nu da semnal la monitor iar coolerul funcționează corespunzător, ce as putea face ca sa o repar? Eu ma gândesc ca ar trebui sa schimb pasta termoconductoare ca are putina pe ea(sub cooler).

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai probabil are deja nevoie de reflow, daca ai noroc. https://blog.artcore.ro/2016/service-laptop-iasi/reballing-vs-reflow/

| Bizon95 a răspuns:

Pasta ajuta racirea
racirea ajuta ca placa video sa nu crape

DACA NU AI IMAGINE DIN MOMENTUL IN CARE AI PORNIT CALCULATORUL SI DECI NU E INCINS NIMIC ATUNCI A CRPAT DEJA

degeaba inchizi usa grajdului dupa ce a fugit calul tongue

| Intrebari373626 explică (pentru Bizon95):

Ms, deci nu are rost sa mai fac nimic, ce este interesant ca dupa ce deconectez placa il pornesc il inchid si o pun iar porneste.

| Bizon95 a răspuns (pentru Intrebari373626):

Daca totusi porneste, atunci e posibil sa fie din sursa
sau
asta e o chestie cam obscura, eu am trait asta cativa ani, si sunt unii care contesta ideea serios:

ai cumva placa de baza cu socket 775?
daca da, atunci slotul pcie pentru placa video poate sa faca niste figuri FOARTE AIUREA

eu am stat cativa ani cu 2 placi video aproape identice si fara sa inchid calculatorul, intre 2 zile si 3 saptamani imi ingheta, evident din placa video, dupa care schimbam placa video cu cealalata, apoi iar imi mergea 2zile-3saptamani, apoi repetam

chestia e TOTAL ilogica, si mi s-a intamplat exact acelasi lucru si dupa ce am schimbat placa de baza cu pcie2.0 (inainte aveam 1.1 si placile video erau 1.1)

iar sursa nu putea sa fie, evident ca pe aia am schimbat-o prima, si chiar am ajuns la 2 (doua) surse de 650W in acelasi timp (una era shuntata) si problema era identica

| Intrebari373626 explică (pentru Bizon95):

Am scos placa video si am pornit pc-ul(folosind placa video integrata in placa de baza) si asa a mers, dupa 1 luna m-am gandit sa o pun din nou, pc-ul a pornit se vedea totul bine si dupa ce l-am inchia iar urmatoarea zi l-am deschis nu imi dadea semnal

| Bizon95 a răspuns (pentru Intrebari373626):

E posibil, chiar probabil sa fie din sursa
sursa dupa ce porneste calculatorul, cumva face fata mai bine decat atunci cand trebuie sa porneasca, calculatorul, nu stiu de ce, dar am vazut asta pe, pilea mea: porneam calculatorul fara 2 hdd-uri sata connectate la alimentare si pornea din prima, apoi connectam cele 2 hdd-uri si mergea binemercic, daca porneam cu ele connectate pleca odata din 5-10 incercari, dupa ce am schimbat sursa nu am mai avut problema asta... DELOC

| Intrebari373626 explică (pentru Bizon95):

Sursa am schimbat-o

| Bizon95 a răspuns (pentru Intrebari373626):

Cu una scumpa si de cel putin 550W?
ca daca ai luat una ce 50lei, tot degeaba, scumpe incep de la 150lei pentru 500W

| Intrebari373626 explică (pentru Bizon95):

Am pus una injur de 250-350 lei are vreo 600W de nu mai mult

| Bizon95 a răspuns (pentru Intrebari373626):

Da, e destul de buna, atunci nu stiu, daca imi vin idei dupa ce imi beau cafeaua revin si iti spunwinking

| Sufletzelll a răspuns:

Eu am un calculator de 5 ani. si la proc sau la placa video le-am sters pasta. merge perfect si asa. intr-adevar e indicat sa pui. dar... oricum daca schimbi pasta este egal cu 0. cred ca are alta problema. am si eu 2
placi asa. le-am declarat arse happy