| Rockmaiden a întrebat:

Am o placa video de 512MB mai veche dar buna si doreesc sa o montez pe o placa de baza noua.
Problema e ca pe placa de baza am posibilitatea sa pun numai placi video cu slot PCIe 2.0x1.6 iar cea veche are slot PCI simplu!
Exista vreo posibiliate sa o pot monta?
Ma gandesc ca as putea cu un adaptor dar momentan nu am gasit nici unul! Va rog!

Răspuns Câştigător
| BLKZ a răspuns:

PCI-E x16 este compatibil cu PCI-E 2.0 si 2.1. Diferenta consta doar in latimea de banda.

5 răspunsuri:
| Dezinteres a răspuns:

Scrie codul pe care il ai pe placa video.

| nutepriveste21 a răspuns:

Probabil ca placa ta veche e AGP. pentru ca in pci simplu nu am cunostinta sa existe placi video cu 512mb, si nu, nu se poate conecta, iar daca ar exista un adaptor, nu s-ar justifica pretul.

| Rockmaiden explică:

Da e AGP dar la properties imi scrie 512MB si ar trebui sa fie de 128MB doar asa am gasit idem cu a mea!

| BLKZ a răspuns (pentru Rockmaiden):

La properties iti arata memoria ram. Ca sa afli cati vram ai, descarca programul GPU-Z sau tasteaza in run dxdiag si da click pe tabul "Display". In caz ca placa e AGP, nu o poti pune pe o placa de baza cu PCI-E.

| Rockmaiden explică:

Ram am 1024MB(2 placute de 512) cu cpu-z m-am uitat la graphics si imi scrie 512MB!?