| armani12 a întrebat:

Buna seara, am si o intrebare despre bateriile litiu ion, de curand am construit de la zero o baterie de 54 volti(13s) am montat un bms,toate bune si frumoase(a functionat ceva timp unde a fost amplasata)dar acum cateva zile am obersarvat ca se deascara, nu tine curentul, o incarca se opreste cand ajunge la maxim, iar apoi incepe sa se descarce fara sa aiba vreun consumator.Stie cineva care ar fi problema sau ce trebuie sa ii fac? Idee este ca am sigilat-o bine, i-am pus Folie termocontractabila ceea ce inseamna ca ar trebui sa o desfac, dar macar as vrea sa stiu care ar fi problema de nu mai tine curentul in ea, a intampinat cineva aceasta problema?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar prin masuratori se poate afla cauza.
Masoara daca nu circula curent choar la plecarea conductorului de la iesirea blocului de baterie! Daca indica curent (chiar si cativa miliamperi), atunci ceva iti consuma in circuit si descarca bateria.

Nota: o baterie de litiu-ion se descarca si de la sine (in gol), dar doar dupa cateva luni de zile. Descarcarea mai rapida indica celule defecte (moarte) sau conectate invers.

| mihai69 a răspuns:

Poate bms-ul a murit...

| armani12 explică (pentru mihai69):

Pai incarcarea se face... daca murea normal nu treabuia sa mai functionezedeloc, nu?

| mihai69 a răspuns (pentru armani12):

Dacă s-a "prăjit" (să zicem) un condensator paralel pe bornele +/-, acesta devine o simplă rezistență care fură curent. Fără să împiedice încărcarea.

| Adrian5575 a răspuns:

Un acumulator defect sau cu rezistenta interna foarte mare. Sau o conexiune/lipitura imperfecta undeva. Trebuie sa o desfaci ca sa te uiti in ea si sa masori.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Poate sunt prea vechi si li s-au dus capacitatea Așa cum și la un laptop moare bateria după cativa ani și nu mai stă aprins nici un minut cand ii scoți mufa.

| Scorillo a răspuns:

Nu ai ce face - treuie sa o desfaci - poate bms, poate o celula, idei bune ti-au mai dat si prietenii

| armani12 explică:

Am desfacuto. și 3 celule erau moarte, le am schimbat și acum totul este în regula..mulțumesc de răspunsuri