| User257 a întrebat:

Bună seara, ce sa aleg, cum sa fac pozele, să cumpăr un aparat foto instant care scoate pozele pe loc sau să fac pozele cu telefonul și sa scot la un laborator foto care scoate pozele? Care este cel mai rentabil calitate preț?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce telefon ai acum?

Ce pretentii ai de la acele amintiri?
Aparatele instant NU ofera calitate.

Cel mai ieftin dar si calitativ, e sa le faci cu telefonul sau cu un aparat foto normal (NU instant), si sa mergi la un centru foto.
In Sibiu de exemplu exista la magazinul Dumbrava un stand care se ocupa expres cu asa ceva, si pret mai mic decat la astfel de centre nu gasesti.

Insa daca te duce capul si te pricepi putin la tehnologie, nu e nevoie sa le scoti pe hartie.

Se pot pastra pe 2 HDD-uri mai vechi, si in plus, le poti pune pe 3-4 DVD-uri, pe care le pastrezi in carcasele originale de plastic.
In locul unde le depozitezi, arunci si niste pungulite de silicagel.

| ReddY25 a răspuns:

Iti iei un telefon ce dispune de o camera foto performanta

| blackann a răspuns:

Daca iti iei polaroid s-ar putea sa nu te satisfaca, calitatea.
mai bine iei direct un dslr.

si sa stii ca acolo unde scoti pozele... nu se numeste "laborator".

| User257 explică (pentru blackann):

Dar cum se numește dacă nu laborator sau am încurcat eu denumirea eu vreau să îmi cumpăr un aparat foto instant pentru că nu mai vreau să stau sa scot pozele pentru că am așteptat să le scot unele poze și le am pierdut nu mai vreau să pierd nicio poză.

| Smmo a răspuns:

Eu din 100 de poze facute as scoate doar 1, restul sunt neclare sau nu imi place cum au iesit sau nu imi trebuie acum, asa ca mi se pare mult mai avantajos un telefon sau chiar un aparat foto.

| Jimtheghost a răspuns:

Un aparat care scoate pozele instant nu se compara cu unul obisnuit. Acum depinde de ce cauti. Cel instant gen polaroid/fuji etc lasa de dorit la calitate si fotografiile in sine sunt de dimensiuni mici, nu ca cele scoase la "laborator". Deci totul tine de ce vibe vrei.
Eu detin unul instant si sunt multumita de el dar este mai mult un hobby, nu se compara cu un aparat profi.