| Teodora11 a întrebat:

Bună seara. Cum pot afla de pe cutia unui laptop dacă produsul este original (acesta fiind sigilat)?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca a fost cumparat din magazine cunoscute, si a avut statutul de nou (nu de resigilat de exemplu), 100% e un produs original (PCGarage, Altex, Emag, Flanco, Domo, Cel. Ro...si altii)

Pentru a afla mai multe, trebuie sa desfaci laptopul si sa identifici numarul de serie
de pe spatele lui.

Dell au un serviciu automat in acest sens, (introduci serialul, si afli daca e "legit" ), dar si HP si Lenovo iti raspund, daca le trimiti un mail. (s-ar putea sa iti ceara si dovada cumpararii, insotita de o identificare personala (CI probabil), pentru a face legatura intre tine si cumparatorul de drept al laptopului... pentru ca o astfel de curiozitate e putin bizara, si totodata, trezeste anumite suspiciuni).

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De pe cutie nu poti, dar de pe factura cu serial number scris, se poate, intrand pe site-ul producatoului si verificand serialul.

| sierra1 a răspuns:

Ce scrie pe cutie de fapt?

| mihai69 a răspuns:

Nu ai cum să verifici ce produs e într-o cutie sigilată.
S-au găsit și cărămizi în astfel de ambalaje...

| relian a răspuns:

Vezi ce scrie pe cutie, ce brand este.Nu poate vinde nimeni un produs si sa puna numele mai stkiu eu altui brand,nu il ppoate vinde nici un magazin.
Deci fa poza la cutie vezi cum este brandul respectiv,cauta pe net la brandul respectiv si vezi daca este exact la fel.

De exemplu stiu ca sunt chionazarii ce fac Nike sau Adidas,asa scriu pe produs, doar ca mai adauga ceva, un numar, o literea acolo la brand, asa iti dai seama ca nu este al ce cautai tu ori voiai.

Deci nu exista sa vinda cineva un laptop si sa puna pe el exact mai stiu eu ce brand, nume etc al altcuiva.

| NLS a răspuns:

Daca nu poate face dovada cumpararii pe numele lui, cu o factura pe care ti-o transmite tie, (sau te lasa sa-ti faci o copie macar), nu te sfatuiesc sa cumperi asa ceva, oricat de tentant ar parea.

Pentru ca sansele sa fie un fals sunt minime, insa (in cazul prezentat, adica lipsa facturii) sansele sa fie furat, sunt mult mai mari.

Deasemenea, sper ca tranzactia are loc face-to-face.

4 din 10 telefoane care se vand pe OLX, reprezinta diferite feluri de țepe (fie nu primesti nimic, fie primesti altceva, fie e furat, sau o clona (temerea ta), fie produsul declarat nou este uzat mediu sau tare, fie e defect, sau are bateria pe duca, etc)

Eventual indica-ne si noua celelalte date pe care le cunosti: magazinul si data la care a fost cumparat, motivul vanzarii, pretul de cumparare, pretul de vanzare, modelul laptopului
(sau si mai bine ar fi daca ne poti spune direct brandul si MODELUL principalelor componente: CPU, RAM, video, stocare, dimensiune ecran, rezolutie ecran)

| Brizbriz a răspuns:

NU
daca e contrafacut, cutia e cea mai bine contrafacuta
trebuie sa il pornesti sa ii dai niste teste
daca nu te pricepi, gaseste pe cineva, mai bine dai un ban in plus decat sa iti iei teapa tot pretul laptop-ului

sau nu lua decat din surse sigure, eMAG de ex.

| Teodora11 explică (pentru Brizbriz):

Mă pricep și îl pot testa, dar produsul este sigilat și persoana care vinde nu vreau să îl desigileze.

| Brizbriz a răspuns (pentru Teodora11):

Atunci, nu il cumperi si nu conteaza pretul
nu vrea sa desigileze, sa il vanda cui vrea sa il tina in vitrina

laptop-urile fara acte se vand in mall, unde poti sa stai jos in public, ai o priza si poti sa il testezi, CHIAR NU CONTEAZA CA E SIGILAT

| andreierdna91 a răspuns:

Unii producatori ofera posibilitatea de a cauta dupa serial number dar nu stiu daca toti.

| Teodora11 explică (pentru andreierdna91):

E vorba de un laptop Asus