| octav005 a întrebat:

De curând am luat o mașina de spălat. Model Samsung nu mai învârte cuva, zdrăngăne ceva in ea. Și când încerc să o învârt manual, agata. Parcă lovește în ceva. Merge greu.

Vreau sa va întreb de la ce este? Că am desfăcut in spate și cureaua este intacta.

Acum nu știu de la ce este și dacă merita sa o repar!

Mulțumesc

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

N-ai scos suruburile din spatele cuvei. Acele suruburi mentin cuva sa nu se miste in timpul transportului. Toate masinile de spalat au astfel de suruburi, si care trebuiesc scoase mai inainte de utilizare.
https://www.youtube.com/watch?v=5d6FBay9MDA

Daca nu te pricepi, cheama un instalator (instalator sanitar). Il gasesti pe olx in localitatea ta.

| octav005 explică (pentru anonimg):

Am scos un șurub. Acela care este cu roata cu cureaua. Dar nu pot scoate cuva că tine garnitura de cauciuc din fata

| anonimg a răspuns (pentru octav005):

Dar nu trebuie scoasa cuva. Suruburile sunt exact in spatele masinii de spalat, dar nu in interiorul ei, ci la exterior; exact ca in videoclip.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate s-a înfășurat ceva, un siret, pe axul pe care se invarte cuva. Si o blochează.

| octav005 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Poate dar cum aflu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru octav005):

Cauta frumos pe YT sau nu neaparat un ghid de dezasamblare pentru asta. Eventual un manual cu schematica.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru octav005):

Eu am pățit la fel cu mașină de spălat dar nu era automata. Am apelat la un electrician care a găsit șiretul si s-a rezolvat. Nu stiu, nu am mașină automata. Poate te îndruma cineva care știe sa o demonteze pana sa ajungi la ax. Succes!

| Iote a răspuns:

Cel mai bine este sa chemi un specialist. El iti si spune daca merita sa o repari. Sau iti spune (cum am patit eu cu un aparat foto) "se poate repara, dar costa mai mult de jumate din una noua si nu tine decat 6 luni". Atunci, tu stii ca e mai bine sa cumperi una noua. Dar s-ar putea doar sa agate ceva banal si sa merite sa vina instalatorul.

| octav005 explică (pentru Iote):

Și dacă este să iau una noua. Ce firma e mai de durată mai lungă

| Iote a răspuns (pentru octav005):

Nu le stiu pe toate. Dar toti spun ca Whirlpool e cea mai fiabila.