| Valentin100 a întrebat:

Buna seara.

Detin un computer desktop cu o placa video AGP NVidia GeForce FX 5200 pe un sistem de operare Windows 7 pe 64 biti. (placa de baza ECS K8T890-A)

Ma poate ajuta cineva sa gasesc un driver pentru acesta placa video si sitem de operare?
Ma chinui de 2 zile si pur si simplu nu am gasit un driver, sau nici o alta solutie pentru a rezolva problema.

Multumesc mult celor interesati sa ma ajute.

17 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu exista driver pentru windows 7! Nici pe 32, nici pe 64! Si popa si hot nu se poate! O placa de acum 10 ani...

| Valentin100 explică (pentru K0sti):

Din ce am citit asa se pare, ca nu exista driver pentru windows 7 pe 64 biti, dar am tot citit pe net, ca cel putin pentru win7 pe 32 biti ar fi solutie, unii vb pe site-uri ca au reusit sa rezolve problema, cu un driver video de vista care cica ar merge si pentru windows 7. Deci e posibil pentru win 7 32 biti sa fie o solutie, dar pentru win 7 pe 64 biti eu nu am gasit-o!

| Valentin100 explică (pentru K0sti):

Din fericire dupa ce am instalat windows7 32 biti, am gasit driver video, adica am pus driverul de windows vista pe 32 biti si a mers.
Deci ca o concluzie finala, nu exista driver video pentru windows 7 pe 64 biti.

| anonimg a răspuns:

Ai mai multe optiuni.
1. http://www.geforce.com/drivers
Instaleaza-ti mai inainte java.
2. Renunta la windows-ul pe 64biti.
3. Pune-ti bani deoparte pentru unul mai bun.

| Valentin100 explică (pentru anonimg):

Multumesc pentru raspuns.

Prima optiune nu merge, deja incercasem asta. Nu mai zic ca prostia asta de site,(ma refer strict la problema urmatoare, in rest e bun happy chiar daca instalezi java, tot iti spune ca mai trebuie sa intalezi java.
Solutia 2 este de luat in calcul, dar sincer m-am saturat sa instalez sisteme de operare, sunt la al 2-lea sistem de operare care nu imi poate rezolva problema. De asemenea, ce alt windows as mai putea instala, ca XP am avut.
Unde sa mai caut acum kit de Windows 7 pe 32 biti, sau Windows Vista?

3) Am bani destui, idea e ca acest PC este pentru cei 2 copii mici ai mei si acum a devenit mai mult o provocare sa rezolv problema, din moment ce ma chinui de 7 zile sa o rezolv si nu pot. Trebuie sa fac acest PC sa ruleze videoclipurile youtube, stiu ca se poate, dar nu stiu cum deocamdata. (Athlon 64 Processor 3000+ 1.80 GHz cu motherboard ECS K8T890-A, memorie 1 GB RAM DDR1 400, placa video GeForce FX 5200 )

| anonimg a răspuns (pentru Valentin100):

Am eu windows7 32biti versiunea de testare care o poate folosi oricine, pe orice tip de calculator, si este legala. Pc-ul se inchide automat la 2 ore, fara sa-i poti face ceva. Este adevarat ca ii lipseste multe lucruri, dar te poti bucura de windows. Trimite-mi pm cu adresa de email daca il vrei.
Majoritatea programelor sunt facute sa ruleze pe 32 biti; de aceea este posibil sa nu se instaleze java.

| Vanqu1sh a răspuns:

Http://www.driverscape.com/download/nvidia-geforce-fx-5200, al 3-lea buton de download, dar de ce ai windowsul pe 64 biti daca ai un pc slab?

| Valentin100 explică (pentru Vanqu1sh):

In primul rand ca linkul e incomplet, dar stiu la ce te referi, adica :

Driver Version: 8.16.11.9156
Release Date: 2009-10-01
File Size: 95.92M
Supported OS: Windows Vista 64bit, Windows 7 64bit, Windows 8 64bit

Deja am incercat inainte de a posta intrebarea acest driver si nu merge.
(iti dai seama in 2 zile cat am cautat pana sa postez intrebarea cred ca am downloadat toate driverele posibile si tot nu mi-a mers.

Oricum mersi pentru raspuns.

Din pacate kitul asta de windows 7 pe 64 biti il am, si sincer mai instalasem inainte XP=ul fara succes. Dar cine stie, daca alta solutie nu am, mai instalez si a 3-a oara alt sistem de operare, dar pe moment nu prefer asta.

Povestea e mai veche, cine are rabdare sa citeasca si cealalta intrebare a mea, din pacate eu am gasit o solutie care va fi ultima, adica cred ca am sa arunc pe geam acest computer care ma chinuie de 7 zile.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Valentin100):

Prietene, incearca windows 8 pe 32 bit, e cea mai buna solutie...

| Valentin100 explică (pentru Vanqu1sh):

M-am gandit eu la un alt windows, dar chiar la windows 8 nu m-am gandit happy
Nu e cam aiurea sa pun windows 8 pe un sistem cu DDR1? Imi e frica sincer sa pun windows 8 pe sistemul asta vechi...o sa incerc cu windows vista mai intai...

| GabiLeonte2 a răspuns:

Buna scrie pe google driver incearca sa instalezi de mai multe ori driver-ul ei daca nu-ti merge nu ai ce face trebuie sa lucrezi mult sa il instalezi pe xp si sa-l faci cu Z-up market, imi pare rau n-ai ce face.

| Valentin100 explică (pentru GabiLeonte2):

Mersi pentru raspuns.
Am incercat de 2 zile toate driverele de pe net, si nu a mers nici unul.
Legat cu schimbarea sistemului de operare, ar insemna sa ma intorc la vechea mea problema. Eu am avut initial XP, dar pentru ca nu am reusit sa rezolv problema (vezi te rog cealalta intrebare a mea pe care nu am reusit sa o rezolv) am trecut la windows 7, dar aici am dat de alta problema.
Cum ziceam, solutia mea ar fi sa arunc acest calculator pe geam, dar inca mai am rabdare poate cine stie cineva ma ajuta in final.

| GabiLeonte2 a răspuns:

Daca vrei sa ramai la windows 7 ori schimbi placa video ori nu mai joci jocuri de dimensiuni mari.

| cotinel a răspuns:

Salut ai incercat :
1. http://www.ecs.com.tw/......etail.aspx
daca da precizeaza ce driver

| Valentin100 explică (pentru cotinel):

Binteles ca am incercat, din pacate ECS nu ofera driver video pentru placa mea GeForce FX 5200 pentru Windows 7 pe 64 biti.
Din lista din likul tau, la download, la select your OS nu apare niciodata Windows 7, de parca ECS nu a auzit de acest sistem de operare. (e drept placa video e putin antica oarecum)
Si din pacate ei nu ofera nici un driver video (pentru placa mea video binenteles) pentru nici unul din sistemele de operare care pot fi selectate din lista.

| cotinel a răspuns (pentru Valentin100):

Incearca atunci cand descarci driverul sa ii faci update din Divace manager pentru ca ai sansa sa iti mearga acolo sau incearca sa instalezi win xp 64 poate merge acela Succes

| Valentin100 explică (pentru cotinel):

Am incercat sa fac update din device manager si nu merge, nu gaseste nici un driver nou. De asemenea am mai spus ca am avut initial Windows XP si pentru ca am avut o problema pe care nu am putut sa o rezolv (adica filmele de pe youtube si orice alt site asemanator se miscau in reluare, sacadat, pana si sunetul era sacadat) am trecut la windows 7 unde am intalnit alta problema majora, asta cu driverul video care nu poate fi instalat. Cred ca problema mea nu are solutie pentru windows 7, si din pacate o sa instalez pentru a 3-a oara alt sistem de operare, probabil windows vista. (asta e daca ma ambitionez cu PC-ul asta antic...)