| vulcan86 a întrebat:

Buna seara dragi membri al acestui site! Am un stick de 64 GB care are dou usb-uri, usb 2 si micro usb, problema este ca nu mai este recunoscut nici de tv nici de autoradio si de nici un alt aparat in afara de pc. Unde am gresit oare? Cum as putea sa procedez ca sa-l refac cum era la inceput? Multumesc anticipat pentru orice raspuns iar cel mai bun dintre raspunsuri va primi funda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai schimbat formatarea stick-ului, si acum este ntfs.
Circuitele usb din televizoare, usb playere etc. recunosc doar formatul FAT32.
Daca formatezi FAT32 (de pe calculator), probabil isi va reveni.

| vulcan86 explică (pentru Bula):

Am facut exact cum mi-ai scris, acum televizorul imi arata ca are usb 2 in el, dar totusi imi arata de parca ar fi gol iar eu am pus muzica pe el ca sa pot face o proba.

| Bula a răspuns (pentru vulcan86):

Ti-a functionat vreodata pe acest stick?
In mod normal, limita "standard" pentru FAT32 este de 32Gb. Este posibil ca-i prea mare capacitatea si aparatele nu-l pot accesa.
Incearca cu un stick de capacitate mai mica, cu FAT32 (recomandat de mine: pana la 4 Gb).

| vulcan86 explică (pentru Bula):

Am reusit in cele din urma cu RUFUS, deoarece windows mi-l formata doar in NTFS si exFAT happy Acuma merge si la tv si in masina. De la tine a venit ideea salvatoare, multumesc!

5 răspunsuri:
| dyoda666 a răspuns:

Cu programul "AOMEI" sterge-i partitia/partitiile si creaza-le din nou. va merge 100%

| vulcan86 explică (pentru dyoda666):

Mersi pentru raspuns dar nu a mers...