| Hasss a întrebat:

Buna Seara La Totii!

Am si eu o intrebare in ultima vreme m-am cam plictisit si am zis sa incep sa joc si eu jocuri mai noi din 2009-2010-2011 dar am o problema am auzit ca sursa pe care o am e slaba si bouane daca ma joc fifa 09-10-11 cu setari la maxim si rezoluti maxim sau daca ma joc gta 4 cu setari medii sursa este de 450 W am primit-o odata cu carcasa de la pc adica cum ar fi integrata http://www.emag.ro/......75--pMT375 credeti ca as putea rula calculatorul il tin 10-12 ore pe zi dar cu pauze adica ma joc dim la 12 pana pe la 5-6 si il mai aprind la 10-11 seara
configuratia pc-ului meu este aceasta :

Procesor AMD Athlon II X3 450 Triple Core, 3200MHz, socket AM3,

Placa de baza MSI GF615M-P33, socket AM3

Memorie Ram: 4 Gb Ram

Hard-Disk :500 gb 7200 rpm, 16mb western digital

Unitate oprtica: DVD+/-RW

Placa Video : Ati 5450 Shappire (1 gb dd3 memorie dedicata)

Ce Ziceti Mi Se Va Intampla ceva?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

In primul rand placuta ta video va trebui shimbata, nu va face fata la GTA4, dar alte jocuri, mai alez la rezolutie mai marisoara si detalii maxime. Va trebui schimbata (aici depinde de banii tai, iti recomand una de vreo 300-400 lei pentru detalii medii, vorbind de ultimele jocuri, sau de vreo 600-700 lei pentru cele mai bune detalii). Placa video mai puternica + consum mai mare de energie -> sursa baga mai mult curent -> sursa se incalzeste -> sursa se va arde, deci si sursa trebuie schimbata, una de 500 W daca n-ai bani asa multi, sau una de 700 daca vrei un PC care sa reziste si la cele mai noi jocuri. Sa trecem mai departe. RAM-ul este foarte OK, nu ai probleme. HDD (Hard-Disk) bun, dar cei 500 de GB ii vei umple repede tinand cont ca un joc nou are vreo 15 GB, dar vreo 20 de jocuri incap si iti ramane si spatiu de multe poze, filme si Windows (apropo pe C sa iti ramana cel putin 5 GB liberi). Unitatea optica, ok, placa de baza ok. Asa, uinde am ramas? Da, la prosesor (CPU). Este trible core, deci bine (n-am auzit de trible cori, decat de single, duo, quat, six etc). Este un AMD, ce mi s-a intamplat cand am trebut de la AMD pe Intel? Ah da! AMD-ul se incingea in jocuri (GTA4 de ex) si nu prea suporta si alte programe deschis in timpul jocurilor calumea si uneori se mai si restarta, deci iti va trebui un cooler nou, dar poate nu-i cazul si la tine. Intelul imnparte mai bine resursele si PC-ul zici ca zboara si cu un core-duo, si Pc-ul inca ramane rece (pentru CPU zica ca-i 40 grade vara!). Un proceosr nou inseamna si o placa de baza noua si poate si memorii noi, deci ramai pe AMD.
Rezumat:
Schimba placa video => performante mai mari in jocuri= putere mai mare= curent mai mult= incalzire => schimba sursa => mai multa putere in W= PC-ul va avea cat curent doreste, deci totul va merge bine.
Linkuri:
Placi video (bunicele la vreo 500-600 lei) http://www.pcgarage.ro/placi-video/pagina17/
Surse (700w) http://www.pcgarage.ro/surse/filtre/general-putere-700/
surse (500w) http://www.pcgarage.ro/surse/filtre/general-putere-500/ alea pana-ntr-un milion sunt proase si se ard repede.
Eu nu te incurajezi sa dai bani pe componente noi, pe ce ai tu nu trebui sa schimbi sursa, si daca vrei sa mearga jocurile joaca-te pe rezolutie minima cu detalii minime, asa va merge.
PS Verifica cu componentele tale cum merg jocurile dupa aia schimba si stai linistit sursa suporta configuratiile tale :)