| octav005 a întrebat:

Buna seara. Mai am si eu o problema.
De curand cand conectez usb de la camera web la PC, imi scrie acest mesaj. {usb device not recognized the last usb device you connected to this computer malfunctioned and windows does not recognize it }

Pana acum aceasta camera a functionat perfect. Nu stiu ce s-a intamplat. O trebuit sa instalez din nou windows-ul? Nu functioneaza pe nici un usb.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Camera ta probabil n-a "cerut" driver la instalare, ci a recunoscut-o Windows-ul, automat.
Daca acum nu o mai recunoaste, atunci ai probabilitate de 99% ca s-a defectat camera.

Incearca sa introduci camera in alt calculator si vezi daca acolo functioneaza!

| octav005 explică (pentru Bula):

Da. o sa incerc si in alt pc

| NLS a răspuns:

Conecteaza un stick in porturile USB, pentru a le testa.
Sau daca ai un HDD/SSD extern pe USB, ar fi si mai indicat sa-l conectezi pe acela.

Posibil sa fi prins un virus sau ai instalat un program care a generat o incompatibilitate intre acel program si driverul de USB.
(poate fi vorba de orice program ce acceseaza USB-ul).

Verifica sa ai ultimul update de Windows facut.
Daca tot nu merge...

Nu instala! Driver Booster!, ci cauta driverul necesar pe site-ul producatorului camerei WEB.

Daca nu te descurci, posteaza modelul camerei web
si spune ce versiune de Windows ai (7, 8 10, 11 // pe 64 sau 32 de biti)

Abia apoi, daca nu functioneaza cu o reinstalare a driverului de webcam,
te poti gandi la o reinstalare de Windows, folosind metoda clasica,
NU prin "Reset this PC".

| octav005 explică (pentru NLS):

Din pacate nici windows-ul nu isi m-ai face update.
am windows 10 pro verrsiune 21h1 pe 64 biti.

Camera Web Microsoft LifeCam Studio

| NLS a răspuns (pentru octav005):

Atunci "din pacate" trebuie reinstalat Windowsul.
E mai mult decat o problema de USB.

Ori virus, ori o incompatibilitate intre fisierele de sistem.

Descarca imaginea ISO de pe site-ul Microsoft pe PC,

si foloseste RUFUS sa o scrii pe stick (e mai sigur decat sa o pui direct pe stick din MediaCreationTool)

https://imgur.com/undefined

Alegi GPT si NTFS in Rufus.

| xMAG a răspuns:

Trebuie sai bagi alt driver, descarci Driver booster 9 și îți face toate driverless ce lipsesc automat
Îl instalez dai scanare este gratis

| AlexandruC11 a răspuns:

Salut! Probabil windows-ul nu recunoaște camera, ai dat update driver-ului respectiv? Încearcă sa conectezi orice altceva în acele porturi, este posibil sa ai probleme cu port-urile ori cu mufa USB de la camera.

| octav005 explică (pentru AlexandruC11):

Altceva merge in usb, am dat si update driver, dar degeaba. apare cu semnul exclamarii si acelasi mesaj de eroare

| AlexandruC11 a răspuns (pentru octav005):

Atunci încearcă varianta propusa de MAG, dacă nici asa nu merge, sigur ai probleme cu mufa USB a camerei.