| dunno a întrebat:

M-am hotarat sa fac un update la pc-ul meu vechi, si cand imi faceam lista cu bunatati, am intampinat o problema.Placa video...mai jos e o poza cu o parte din placa de baza.

http://yfrog.com/2ppicture0155j

In cercul cu rosu, este un slot AGP iar in el se afla placa mea video actuala... cele cu galben, sunt sloturi PCI...

Intrebarea mea este daca pot achizitiona o placa video de tip PCI si sa o pun in slotul aferent(si sa functioneze) sau sa iau tot una AGP.

O intrebare suplimentara...la placile AGP am observat 4x/8x. A mea este 4x... daca achiztionez una 8x(in caz ca nu e compatibila PCI), va functiona?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| death a răspuns:

Dacă vrei placă video nouă, ia-ţi una pe PCI Express. (Atenţie, nu PCI, pentru că alea sunt alte treburi). PCI Express este echivalentul AGP 16x sau mai mult. Iar dacă, totuşi, îţi cumperi o placă video AGP 8x, va funcţiona în slotul AGP de pe placa ta de bază, indiferent de situaţie. De exemplu, pe placa ta de bază ai slot AGP 4x, iar placa ta video este de 8x. Instalată, va fi limitată la 4x, dar va funcţiona. De-asta e mai bine să iei placă de bază cu slot PCI Express şi placa video aferentă, ca să nu te mai doară capul.

2 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Nu poti pune o placa video pci express in locul uneia agp.Trebuie sa schimbi si placa de baza, schimbind placa de baza, trebuie schimbate si alte componente, asa ca ori cauti o placa video agp mai buna ca cea pe care o ai, ori schimbi tot calculatorul, cu altul, uite aici explicatii cum sa-ti configurezi un pc www.videotutorial.ro/? p=1268

| whitehair a răspuns:

Placa video pe slot AGP pentru ca ACELA este slotul pe care il are placa de baza