| Bogdan597547 a întrebat:

Bună seara, poate cineva să-mi spună dacă se poate printa cu o imprimantă laser și fără schimbarea cipurilor?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Prin inlocuire de chip te referi la masluirea acelor imprimante care sunt facute sa printeze doar cu materiale originale
Nu se poate decat daca pui cartuse/toner original/e, unii la anumite modele de imprimante monteaza un chip chinezesc (trebuie facut la service) ca la acea imprimanta sa se poata folosi si cartuse neoriginale,refill, toner reincarcat
Din punctul meu nu merita!

Te sfatuiesc sa cumperi imprimante denumite generic CISS (fie ca vb de EPSON, Canon, HP etc care au aceasta tehnologie) te va costa foarte putin raportat la numarul de pagini imprimate
Este adevarat ca o imprimanta tip CISS poate costa de la 800 de lei la peste 2000 in functie de ce carcatristici are, eu am una de 800 momentan si e super ok, si este este peste " jucariile" astea care te obliga sa pui cartuse scumpe care in anumite cazuri depasesc valoarea imprimantei de noua!

| Bogdan597547 explică (pentru Simpatic):

Corect, cartușile noi originale sunt mai scumpe ca imprimanta nouă

| adryang78 a răspuns:

Nu prea înțeleg întrebarea, dar încerc să-ți răspund.
Dacă ai înlocuit cartușul cu unul original sau chiar compatibil, nu este nevoie să schimbi cipul. Fiecare cartuș are propriul cip, în principiu compatibil cu imprimanta respectivă.