| IulianAdrian a întrebat:

Bună seara!
Am achizitionat o imprimanta wireless, as dori sa stiu cum pot sa conectez imprimanta la telefon sau la router pentru a putea printa de pe telefon (precizez ca se poate printa si de pe telefon). Imprimanta se numeste phaser 3052, iar telefonul este pe Android.
Va rog să imi spuneti ce ar trebui sa fac sau cum sa procedez, ce aplicatie sa imi descarc pe telefon pentru a putea face conexiunea intre telefon si imprimanta, pentru a putea printa de pe telefon

7 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Conectezi imprimanta si telefonul la wi-fi si apoi instalezi pe Android print share.

| IulianAdrian explică (pentru viavo):

Stiu de aplicatia, dar te lasa sa faci un print de proba si apoi ti cere sa o cumperi, as dori o aplicatie de la producator.

| IulianAdrian explică (pentru IulianAdrian):

Stiu aplicatia, *pardon*

| flixbuster a răspuns:

La review-urile de pe eMAG pentru aceasta imprimanta zice cineva de NokoPrint pentru Android.

| JicaContra a răspuns:

Iti trebuie PC, acolo connectezi imprimanta prin cablu, dupa care instalezi softul cu care a venit imprimanta (sau il iei de pe net) dupa care poti seta datele de conectare la router-ul wireless

DIN PACATE, fara PC nu ai cum sa o connectezi la routerul wireless si care e cea mai buna solutie

totusi, m-am uitat pe eMAG, la imprimanta, NFC nu are, dar are wifi direct, la ala trebuie sa ai si in telefon wifi direct, si... nu stiu cum se foloseste ca nu am folosit niciodata, solutia cu, connectare la router e mult mai buna si mai comoda!

| IulianAdrian explică (pentru JicaContra):

Softul l-am instalat, am printat de pe laptop prin intermediul wireless-ului și funcșioneaza, dar nu stiu cum trebuie sa procedez pentru a putea printa si de pe telefon.