| radu32 a întrebat:

Buna seara si scuze pentru deranj. Am cumparat un laptop Asus X543M care a venit fara cd/dvd rom insa la cel al mamei mele a venit cu cd/dvd si un DVD cu driverele. Eu nu am acest DVD. Nu era o problema caci copiam de pe DVD pe un stick usb si aveam drivere-le. Am cautat pe situl Asus la categoria modelului meu de pe laptop. Am descarcat. Unele au mers fiind *.exe iar altele cu *.bat unele au mers altele nu, de fapt au mers cel audio si video. Sunt multe de descarcat, bazate pe date/zile/ani etc. Nu mai stiu ce sa mai fac si de unde le descarc, care sa le descarc si cum sa le instalez. Am windows 10 Pro. Acest lucru am ales si pe situl Asus. Va rog din suflet sa ma ajutati. Ma iertati pentru deranj si va doresc o seara buna.Numai bine si multa sanatate!

Răspuns Câştigător
| EuSuntRobertel a răspuns:

Multumim! Daca nu te deranjeaza, ai putea sa alegi raspunsul castigator (sa dai funda). O seara placuta!happy

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand descarci driverele, intai alegi sistemul de operare (atentie la versiunile 32 =64 biti! ).
Din drivere alegi cele cu data /versiunea cele mai recente si le descarci, pe rand.
Nu trebuie sa descarci update pentru BIOS /UEFI, fiindca este riscant (este pentru profesionisti, poate sa distruga calculatorul).
Nici programele utilitare nu trebuie sa le descarci toate, doar pe cele care consideri ca ai nevoie.
In general, Windows 10 instaleaza drivere generale pentru toate calculatoarele compatibile. Daca doresti performanta mai mare, atunci descarci si instalezi driverele date de fabricant (de obicei cel de video, chipset, eventual audio Lan, wifi etc, care lipsesc dupa instalarea Windows-ului ).

| radu32 explică (pentru Bula):

Buna seara, am intrat pe situl Asus si cele mai vechi (nu cele mai noi) au facut treaba, nu am descarcat cum am mai raspuns domnului "EuSuntRobertel" nici un utilitar sau element bios. Asadar nu a fost nevoie de altele. Va multumesc, sa aveti o seara si un weekend fain!

| EuSuntRobertel a răspuns (pentru radu32):

Multumim! Daca nu te deranjeaza, ai putea sa alegi raspunsul castigator (sa dai funda). O seara placuta!happy

| EuSuntRobertel a răspuns:

Salut Radu! Normal ar trebui sa gasesti toate driverele de care ai nevoie pe site-ul producatorului Asus.
https://www.asus.com/ro/support/FAQ/1035376/
Intra pe link-ul asta si iti va spune pas cu pas cum sa descarci driverele si in caz de nu le gasesti pe toate pentru windows 10, vei gasi pentru ws 8 si va trebui sa le dai update. Succes si o seara placuta! :)

| radu32 explică (pentru EuSuntRobertel):

Buna dimineata, am sa intru sa vad cum merg treburile, windows 10 e pro 64 bits. Practic am nevoie doar de drivere pentru. elemente de baza, audio, video, chipset, lan, wlan, etc. Multumesc din suflet si o zi buna!

| EuSuntRobertel a răspuns (pentru radu32):

Cu mare placere! Multumesc, la fel si tu sa ai!happy

| radu32 explică (pentru EuSuntRobertel):

Buna dimineata, windows 10 pro X64 si am intrat pe site am descarcat cele mai recente versiuni, fara alte utiltare sau bios, doar cele necesare unui pc. Audio, Video, Chipset, Lan, etc. se instaleaza doar audio si video in rest...nimic. Oare merg si cele pentru. windows 8 cum a spus si utilzatorul "Bula" si sa le fac update? Dar cum le gasesc, cum le instalez si cum le fac update. Sper ca nu v-am suparat, va urez o zi buna!

| EuSuntRobertel a răspuns (pentru radu32):

Nu deranjezi cu nimic, de aceea suntem aici, pentru a te ajuta sa-ti rezolvi problemele. Radu, ti-am pus la dispozitie un link mai sus care iti arata pas cu pas cum sa descarci driverele de ws 10 si pe cele pe care nu le gasesti, cauta-le la ws 8.1 si da-le update. Cu mai mult nu te pot ajuta, sunt sigur ca te vei descurca. Bafta!

| radu32 explică (pentru EuSuntRobertel):

Buna seara, am descarcat drivere de pe situl Asus si se pare ca cele mai vechi au mers comparativ cu cele mai noi, le-am instalat doar cele necesare fara bios sau utilitare si merg bine. Va multumesc inca odata si va urez o seare placuta si un weekend frumos!