| stolz a întrebat:

Buna seara TPU! Rog seriozitate... Acum doua zile am vărsat o cantitate măricică de cafea pe laptop, iar acum cand il deschid ecranul e alb. Am vazut un video cum un bărbat își spală piesele de sub tastatura cu apa si o periuta, mi-e frica sa incerc asta. Ce părere aveti? Nu sunt in Ro momentan si nu stiu nici un service in apropiere.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca ai scapat cafeaua pe tastatura, poti sa il arunci(cel mai probabil, nu prea ai nimic de pierdut daca il speli, numai sa scoti macar hdd-ul si memoria ram sa recuperezi candva ce era acolo). Daca e doar pe monitor(prin absurd) poate merge schimbat.

| stolz explică (pentru sltlp):

Cred ca nu mai are rost sa sper sau sa-l duc la service... Poate o sa il desfac intr-o zi sa scot HDD-ul si memoria Ram, de poze imi e cel mai ce sa nu le pierd.

| gelu1970 a răspuns:

Daca ai avut acea "sclipire" de moment si l-ai desconectat de la curent, si ai scos bateria, posibil sa ai noroc. il dezmontezi bucatele si il cureti.
nu ma refer la ceea ce ai vazut in acel video. daca nu stii sa il dezmontezi te sfatuiesc sa il duci la un service. nu il conecta la curent.
totusi, unde esti? poate esti aproape de mine si il dezmontez eu.

| TheFragranceMaster a răspuns:

Aia cu spalatul e o prostie, nu incerca.Ma tem ca l-ai cam terminat! Incearca totusi cu un uscator de par, ai grija cum il desfaci si nu insista prea mult.

| Dezvirginatorul1999 a răspuns:

Eu zic sa il speli intr un lighean ceva, sigur se duce cafeaua din ecran. happy

| stolz explică (pentru Dezvirginatorul1999):

Ce gluma buna. Spală-te tu in lighean.