| vallydboy a întrebat:

Buna seara tuturor.
Doresc să achizitonez un generator 2.7 kw honda.
Nu stiu daca duce o betoniera plina are consumator 750w sau daca acest generator duce o casă cu mai mulți consumatori.
Pareri din cei care știu

Răspuns Câştigător
| armiaso a răspuns:

2.7kw = 2700W, duce, in ceea ce priveste casa, depinde de consumatori, faci calculul, insa nu e indicat sa depasesti 2000.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tot ce trebuie sa ai grija: sa nu depasesti in acelasi timp mai mult de 1800-2000W, iar pe durata lunga sarcina sa nu fie mai mult de 1200-1500W.

Atentie la doua categorii de consumatori:
1. Aparatele care au motoare, care la pornire consuma chiar si de 5-10 ori cat au sarcina nominala
2. Aparatele care au transformatoare, sub- sau exact dimensionate. Aceste transformatoare se pot arde repede daca frecventa curentului dat de generator este mai mic de 50Hz.

| vallydboy explică (pentru Bula):

Voiam sa te intreb, daca un generator de 2.2 kw tot honda gx160
Duce aceasta betoniera de 750w?

| Bula a răspuns (pentru vallydboy):

O duce, dar la pornire poate trebuie ajutata sa porneasca rotirea.

| Goete a răspuns:

De ce vrei sa il cumperi daca nici nu stii daca ti-ar fi de folos?
Daca betoniera are 750W, iti mai raman 1950W dar pentru "a duce o casa", daca folosesti o bucatarie cu inductie si pornesri si cuptorul cu microunde, nu rezista.
In afara de faptul ca nu este rentabil daca calculezi consumul de benzina si faptul ca trebuie sa ii umpli rezervorul destul de des, si mai face si galagie, chiar daca sunt "silentioase".
Ca si solutie temporara in zone fara electricitate si unde nu deranjeaza pe nimeni motorul, e ok.
Ca sa "duca o casa" mai bine pune placi solare si baterii tesla. Asta da, e o investitie - nu stiu daca si unde locuiesti sunt subventii pentru asta.

| vallydboy explică (pentru Goete):

Păi de ce?
Am o casă cu 180 mp și in caz de răman fară curent electric să il am de rezervă. Doar temporar când nu am curent.
Și vreau să îl m-a i folosesc, în locuri izolate unde chiar nu am curent electric.

| Goete a răspuns (pentru vallydboy):

Pentru a-l folosi in casa in mod izolat in cazul unei pane de currnt e alta chestie, dar oentru a sustine toata casa - indiferent daca are 180mp sau 40mp, deci informatia ta e irelevanta, nu e suficient daca ai doar doi consumatori de 1400W deodata.
Pentru ceea ce intentionezi tu, iti va fi perfect.