| Skylimit a întrebat:

Buna seara, ziua etc. Deci. Am luat alt CD writer sau.(habar nu am ce este), de la un alt PC mai vechi... faza e ca-mi citeste in Window's. adica no' il vad acolo in my computer. Am mers in bios si am schimbat sa booteze de pe DVD/CD writer.dau restart si dupa cateva text si treburi imi apare " Press any key to boot from CD/DVD..." apas ca un bucuros pe enter. vad ca nu merge si incep sa apas ca un disperat pe toate butoanele. nimic. Imi intra in Window's.ei si asa am incercat eu inca de cateva ori pana cand mi-am bagat ****. Astept parerea, raspunsul dumneavoastra. Va rog sa ma ajutati happy. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| jhonny999 a răspuns:

Beep-urile pot sa fie de la placa Video, extragere din slot curatire de praf si reintroducerea ei slot.De asemenea se pot datora si memoriei Ram. Extragere din slot a memoriilor Ram curatire de praf si reintroducerea lor in slot.
De specificat ca aceste manevre se fac cu Unitatea Pc oprita si deconectata de la priza.

7 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Mergi in Bios in primul rand dai un Load optimizer default.
Cand treci Cd-rom pe first boot. fi atent ca unele unitati Cd-rom isi creaza o alta setare ca dispozitiv, de ex Ls8563, sau o altfel de setare asemanatoare, si alegand Cd-rom te duce in eroare, ca efectiv nu este unitatea cd.
Verifica si Kit-ul de Windows.
O alta problema ar fi ca ambele dispozitive Hard si Cd-rom sa fie pe acelasi canal.
In Bios, daca Hdd este setat pe master. unitatea Cd-rom trebuie setata pe Slave.Schimbarea se face prin repozitionarea jumperului de la cd-rom.

| Skylimit explică (pentru jhonny999):

Trebuia sa ma duc in BIOS si sa dau enable la ceva legacy support usb...

| jhonny999 a răspuns (pentru Skylimit):

Numai in cazul in care vrei sa instalezi Windows dupa un stick usb

| Skylimit explică (pentru jhonny999):

Eh, acum nu stiu ce are. Il pornesc..monitorul nu merge si imi da doua beep-uri dupa pauza o sec. si dupa beep-uri cat casa. Probabil nu face ceva contact sau asa ceva.

| Skylimit explică (pentru jhonny999):

LOL... chiar asta am facut. Am scos si am bagat placa video si o memorie ram.

| jhonny999 a răspuns (pentru Skylimit):

Dar beep-urile persista in continuare.

| jhonny999 a răspuns (pentru Skylimit):

Daca beep-urile persista,vom trece la verificarea Placi de Baza, pentru a elimina orice incertitudine.
Si anume vom scoate conectori care alimenteaza Hdd, Unitatea Cd. Vom extrage din slot.
Placa video, Placute ram.
Efectiv vom porni doar placa de baza si procesorul, sursa va alimenta doar placa de baza prin conectorul ATX [20/24 pini] si conectorul cu patru pini care alimenteaza procesorul.
Daca la pornire vor aparea beep-uri, vom trage concluzia caci Placa de Baza este de vina.
Vom face o verificare vizuala este posibil sa aiba vreun condensator bombat.

| jhonny999 a răspuns (pentru Skylimit):

Beep-urile pot sa fie de la placa Video, extragere din slot curatire de praf si reintroducerea ei slot.De asemenea se pot datora si memoriei Ram. Extragere din slot a memoriilor Ram curatire de praf si reintroducerea lor in slot.
De specificat ca aceste manevre se fac cu Unitatea Pc oprita si deconectata de la priza.