| ira_9735 a întrebat:

Spuneti-mi va rog, un numar de cartele orange pre-pay care pretinde ca ma suna din strainatate-de prin Europa, nu trebuie sa aiba obligatoriu postat inainte prefixul de Romania,+4/004? Sint confuza, iar operatorii Orange mai mult si-au dat cu parerea. Mie numarul imi apare in format 10 cifre, cum aparea si cind ma suna din tara. Ajutati-ma, ma simt luata la misto.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Zero a răspuns:

Buna Ira fara sa te superi pe mine, dar e adevarat esy luata peste picior sad nu neaparat, daca te suna din alta tara ar trebui sa iy apara prefixul acelei tari, deci sa intre in alta reteahappy si sa isi schimbe prefixul, in mod normal daca avea roomingul activat iti aparea +40 dar asabatting eyelashes eu zic sa il lasi in pace happy nu-i mai raspunde happy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prefixul international al Romaniei este 0040 sau se mai scrie +40. Cred ca ar trebui sa apara, mie mi-a aparut cand am fost sunat din strainatate. Numai bine!

| Mihai03 a răspuns:

Probabil are roamingul activat happy De unde vrei sa stim noi cine te suna?laughing

| shalimar a răspuns:

Mi se intampla sa imi apara numar de Romania atunci cand ma suna cineva din strainatate. Dar nu in permanenta. Poate doar o data la 2 luni si intotdeauna un numar diferit. Dar daca zici ca iti apare in permanenta acelasi numar cu care te suna si din Romania, e clar ca esti luata peste picior de acea persoana.Prefixul de 0040( +40 ) iti apare doar in momentul in care cineva te suna din Romania, si nici atunci nu e obligatoriu. Daca esti sunata din alta tara, chiar daca este activat roamingul, obligatoriu iti va aparea prefixul tarii respective. Daca acea persoana pretinde ca este intr-adevar undeva prin Europa, roaga-l sa iti dovedeasca. Spune-i sa te sune de la un telefon public.Mai mult de un euro nu il costa, iar tu poti sa fii mai linistita.

| shalimar a răspuns:

+40 sau 0040 este prefixul Romaniei.Prefixul sau codul telefonic este stabilit pentru a corespunde unui oras, tara sau regiune geografica si sunt recunoscute international.Cand vrei sa suni intr-o anumita tara, trebuie sa formezi mai intai prefixul tarii, prefixul orasului(daca suni pe fix) si numarul de telefon, pentru a se putea realiza conexiunea.
Deci +40 sau 0040 nu inseamna ca persoana respectiva are activata roamingul.Nu ai cum sa stii daca o persoana are activata roamingul, privindu-i numarul de telefon.
Bafta si daca ai nelamuriri, vorbeste cu mama ta.Sunt sigura ca ea iti va spune mai clar daca persoana respectiva te ia peste picior.

| Foxy_3377 a răspuns:

Depinde daca are roamingu` activat...
Daca te suna din tara o sa apara 004 adica +407.
dar daca te suna de exemplu din italia o sa apara +39074.
tongue

| ira_9735 explică:

Uite, de ex. cind am fost eu plecata si ma suna din Romania, imi aparea nr. cu +4 in fata. Spuneti-mi si mie, prezenta lui +4 ce inseamna, ca are roamingul activ si absenta lui +4 ca nu si l-a activat? Ca tot in ceata sint.Multam fain.