| GothicTiamat a întrebat:

Stau degeaba cu PC deschis si deodata imi apare BSOD.
Cum imi pot da seama daca e ori de la hard ori de la placa video?
Coolerul e bun, temperatura e de 30 de grade deci nu e de la procesor. Ce sa fac? Ce e oare de vina? Va rog ajutati-ma sad

21 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu e de la placa video,dar tot o cauza hardware e,intra in bios si vezi daca e totul in regula! Daca apare ecranul albastru cu scris alb si brusc se reseteaza,citeste cu atentie ultimul rand! O cauza frecventa ar fi memoria ram pe duca sau hdd,poti sa verifici cauzele hardware din control panel, system and security, administrative tools si windows memory diagnostic(Windows 7/vista) la xp difera meniul!

| eandopuncttk a răspuns:

Hard sau ram. placa video nu e.
la ram poti sa verifici daca ai doua placute le schimbi locurile, daca ai doar una o pui in celalalt slot. dar, mai sigur e de vina HDD-ul

| soul2soull a răspuns:

Erorile de tip blue screen ecran albastru apar de obicei in cazul unor incompatibilitati de drivere sau erori fatale de scriere pe hard
de obicei se rezolva cu formatarea totala a hardului si reinstalarea windowsului. driverelor originale.

Daca persista ecranul albastru si dupa asta uita-te pe placa de baza sa nu fie vreun condensator umflat sau harddisku sa nu aiba bad-uri in acest caz trebuie schimbat hardu

| GothicTiamat explică (pentru soul2soull):

Am schimbat hdd si am bagat altul. In momentul in care am instalat windows-ul adica in setup mi-a aparut iar BSOD deci cred ca sunt rami ca aia sunt singurii care nu i-am schimbat.

| GothicTiamat explică:

Cand se deschide imi apare pe desktop : "the system has recovered from a serious error" si imi arata erorile in Locals/Temp

| eandopuncttk a răspuns (pentru GothicTiamat):

Incearca daca poti sa-ti salvezi ce te intreseaza de pe hdd pe un alt calculator, dai o formatare si un hddrepair poate il poti salva. e hardu

| GothicTiamat explică:

Deci cand apare BSOD e eroarea D1
i8042prt.sys
Vreo idee?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Pai ai noroc din cate se pare,"i8042prt.sys" e cauza software nu hardware(virusare, porturi, icompatibilitate driveri)i8042 este driveru de port.Acest fisier il gasesti in partietia c(sau unde ai windows-ul instalt)windows, system32, si drivers si poti sa-l inlocuiesti cu unu copatibil, asta sa nu reformatezi hdd!

| GothicTiamat explică (pentru ROB3RT89):

Pai am schimbat hdd si am instalat windowsul dar acelasi. Ar fi bine sa instalez alt windows? Am avut windows-ul asta de cand ma stiu si nu am avut probleme pana acum...deci?

| GothicTiamat explică (pentru ROB3RT89):

Daca nu se restarteaza se blocheaza mouse-ul si tastatura.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Sa-ti explic mai amunutit! Deci cum spuneam, i8042 este de la driver/port(mouse/tastatura/web/imprimanta)deceba schimbi hdd sau windows-ul,e ceva in neregula cu driveru de la mouse sau tastatura! Eu am avut cesta problema din cauza unui driver de la un mouse, ma remediat problema cu slims diver, si aceias eroare imi dadea pe 3 hdd-uri! Incerca un update cu slims driver, daca iti vede ceva corupt sau vechi, iti actualizeaza setarile! Daca flosesti windows 7 sau vista,dai run as administrator pe slimsdirver, asta garantat iti va rezolva problema, cel putin la mine a functionat pe windows 7 ultimate.Ps poti sa dai update la porturi si manual,dai pe compuer clik dreapta,properties, device manager si te duci la ultima rubirca(universl serial bus controlers)unde dai update driver software(asta find varinta manuala si mai complicata)Cum iti spuneam, iti recomand slimsdrivers pe care il poti descarca de aici=>http://www.driverupdate.net/

| GothicTiamat explică (pentru ROB3RT89):

Chiar daca e acelasi mouse si aceeasi tastaura? Adica am problema asta de 2 luni iar m si t le am de 2 ani de cand am luat PC

| GothicTiamat explică (pentru ROB3RT89):

Deja nu mai pot ma depaseste, nu pot mai bine schimba mouse-ul si tastaura?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Da,mai ales daca sunt pe usb! Ori ce eroare care se termina cu.sys e in mare parte de la port/driver,daca era de la hdd, placa video, sunet se termina cu.dll! Eu am avut un mouse si am instalat driveru de pe cd de la ei si cand imi era lumea mai draga restart urmat de blue screen.Am incercat o optimizare a systemui si nimic, cum am spus mai sus, slimsdiver a fost solutia! Verifica si compatibilitatea diriverelor cu sistemul de operare folosit de tine!

| ROB3RT89 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Inainte de toate fai un update cu slimsdriver,banuiesc ca inca n-ai facut! Imprumuta un mouse/tastatura de la prieteni, asta sa faci o proba! Dar faci alta pagina de utilizator, asta sa rulezi un system default sa nu mai pierzi timpu cu reformatatu!

| GothicTiamat explică (pentru ROB3RT89):

OK am instalat ala, acum sper sa mearga big grin. Mersi mult de tot happy

| GothicTiamat explică (pentru ROB3RT89):

Mda, tot nu merge. Acum imi da alta eroare tot de system cred ca il arunc pe fereasta

| soul2soull a răspuns (pentru GothicTiamat):

Apropo ai terminat DARKSIDERSl?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru GothicTiamat):

Usurel,toate au o rezovarehappyDaca ai putea sa faci o poza la blue screenul care-ti apare,ar fi super ok! Daca nu ramane constant pe ecran,dai clik dreapta pe computer, advanced system settings, advanced si dai la settings(ultima) si debifezi automatic restart.PS nu ce sistem de operare ai sau ce driveri flosesti,dar cu slimsdriver trebuia remediata problema,asta daca ai facut update la driveri! Cum spuneam mai sus, o poza la bulue screen-ul care-ti apare, mi-ar fi de mare ajutor...

| Constantini_Cezar_1998 a răspuns:

Raspunsul tau aici... buna ...eu stau in joc cam 30 40 min dupa aia imi apare blue screen si se da restart dupa in deschid si imi da sa trimit la Microsoft eroarea ..de la ce o fi voi reinstala win dar voi baga win8 cumparat (de oe ebay)sper sa se rezolve daca aveti alte idei.

| GothicTiamat explică (pentru Constantini_Cezar_1998):

Eu prima oara am crezut ca era de la procesor asa ca l-am pastat si am schimbat ventilatorul pentru ca avea o temperatura mare dar degeaba, se tot restarta. Apoi am incercat sa vad daca e de la rami si nu era. Pana la urma era de la condensatori. In principiu poate fi de la procesor depinde ce temperatura are.