| xZeke a întrebat:

Buna, stie cineva Placa de baza GIGABYTE Z370P D3 Socket 1151v2 Suporta procesorul Intel Coffee Lake, Core i5 9600K 3. 7GHz box? Pentru ca PC-ul meu se restarteaza la greu in jocuri cu update facut pe BIOS pentru 9th gen dar degeaba este tot asa, sa fie oare placa de baza iar acel update sa fie facatura? Imi merge bine pana intru in jocuri cu cerinte mari se blocheaza si nu ma mai lasa sa fac nimic pana ii dau restart. Placa video e MSI Radeon RX 570 Armor OC 8GB GDDR5 256-bit.Deci nu pot sa-mi dau seama ce are.Am testat si pe Can I run it jocurile toate sunt pe verde.

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Da, palca Z370P D3 suporta generatia a noua cu update de BIOS. Site-ul "Can I Run It" compara aiurea ( nu tine cont de multe chestii, Dumnezeu stie ce inseamna "Cerinte recomandate" si "Cerinte minime" la diferiti dezvoltatori ), nu ti-as sugera sa il folosesti prea tare, decat daca vrei sa compari manual sau sa iti faci o idee. Mai bine te uiti la gameplay pe Youtube cu specificatile respective.

Verifica daca sursa functioneaza cum trebuie sa functioneze ( sa ofere puterea care trebuie constant ), daca exista praf pe undeva sau apare o supraincalzire sau daca problema nu e una software ( drivere nebune sau programe care consuma exagerat de mult ). Banuiesc ca ai suficient RAM pentru jocurile respective si ai cativa GB liberi pe HDD / SSD pentru swapfile.

Placile de baza/procesoarele fac rar probleme de performanta ( nu este imposibil ). Mai degraba as testa memoria RAM.

| xZeke explică (pentru PainTech):

Da am rami 2 placute HyperX Fury Black 8GB DDR4 2666MHz CL16, placa videola fel 8gb spatiu este destul, 480 de GB SSD Kingston+hard de 1 TB spatiu cat cuprinde, sursa este xion 630 watt power supply este mare ar trebui sa suporte, am verificat tot fara erori la rami, drivere, bios windows, intra in jocuri sta cat sta si se blocheaza singur pana ii dau restart nu pot sa inteleg de ce...de aia ma gandeam ca poate fi facatura cu placa de baza sa nu suporte chiar numai inteleg ce poate fi...