| Mia999 a întrebat:

Bună, telefonul meu nu mai incarca(A5 2017), de 6 luni trebuie mereu sa cumpar incarcatoare, nu se rup, nu se uzeaza, pur si simplu merg 1 luna maxim iar dupa nu mai incarca decat intr-o pozitie anume a incarcatorului(trebuie sa o gasesc) iar dupa nu mai merge deloc... am crezut initial ca e din cauza adaptorului dar nu e, pentru ca si pe acela l-am schimbat, cablu e de vina cred, desi am dubii odata ce se strica fara a fi uzat sau rupt. Poate fi din cauza telefonului? O fi ceva stricat unde incarca? L-am bagat si in laptop la portul usb si imi scrie la fiecare invcarcator dupa ce se strica ^supracurent tranzitoriu in portul usb, dispozitivul usb necunoscut are nevoie de mai multa energie decat poate furniza portul^. Ce credeti ca poate fi?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema este la mufa telefonului. Mergi si repar-o la un service.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai luat NUMAI incarcatoare originale, lucru de care ma indoiesc
atunci foarte probabil ca in telefon ori ai un fir care nu face contact cum si unde trebuie, ori (si e cam acelasi lucru dpdv electric) ai un circuit dus care consuma mult mai mult decat trebuie si iti strica incarcatorul

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă nu sunt încarcatoare originale, fiind mai de proasta caliate alea fake, se uzează firele din interior

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Eu cred ca de vina este mufa telefonului. Si eu tot un A5 2017 detin, il folosesc de un an de zile si nu am intalnit pana acum un astfel de defect. Chiar si dupa un an de zile, inca am incarcatorul original al telefonului si incarca la fel de bine ca in prima zi, trebuie sa ai si grija de telefon & accesorii daca vrei sa le folosesti pe termen lung.

| HidroxiddeNatriuNaOH a răspuns:

Chestiile de acest gen apar fie din cauza mufei (unde pui incarcatorul) sau fie din cauza bateriei care este suprasolicitata. Nu ar strica o baterie noua. Decat sa il duci la reparatii si sa te abereze ca are cine stie ce fel de probleme sa sa pierzi multi bani pentru nimic, mai bine iti cumperi o baterie noua si ii faci proba (desigur daca bateria este detasabila). O seara faina si sper sa rezolvi problema!