| catalin09023 a întrebat:

acum ceva timp credeam ca nu imi functioneaza fisierele de tip ".exe", si din intamplare am dat peste site-ul asata/ sau unul asemanator " https://askit.ro/......windows-7/ ", si am schimbat cum au zis ei (Nu stiu cine m-a pus), in urma fisierele.exe chiar nu se mai deschid (Am win 10), imi cere sa instalez un program pentru a le deschide (din Microsoft Store), oricum nici Chrome nu se mai deschide (tot fisier exe e)... Ce sa fac cu el? Restartarea windows-ului nu o pot face. Sa duc laptop-ul sa imi puna windows-ul?

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

La mine in registry nu exista nici un. exefile ci exefile (fara punct)
deci, sterge. exefile daca il ai
la.exe valoarea e intr-adevar exefile
iar valoarea la default la exefile este "Application"
NU parametrii de batch file care incep cu %
iar la shell/open e "not set" (variabila goala)

deci, modifica cum am spus eu
daca tot nu merge atunci presupun sincer ca ai un antivirus bulit sau alta tampenie (optimizor de windows, de registry, etc.)
asa ca iti recomand si eu o reinstalare de windows

| laurentiutirei a răspuns:

Salut schimba windowsul!
Daca ai un prieten du-te la el si faci un stick usb bootabil cu rufus
si asa nu mai dai bani pe windows!
este foarte simplu sa faci un stick bootabil mai ales cu windows 10 ei ati ofera windows 10 gratis de la Microsoft
si ati faci bootabil stick-ul direct:)
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10