| Anonim24122004 a întrebat:

Buna TPU am achizitionat o sursa njoy freya, vreau sa specific ca vreau sa-mi fac un pc de la zero pana acum am doar sursa si carcasa nu am placa de baza sau procesor etc. Cum am bani cum le comand, ei bine am bagat sursa in priza si am vazut ca ventilatorul nu porneste acum vine intrebarea mea ca sa porneasca trebuie sa am placa de baza si celalalte componente? Sau e stricata de nu porneste va rog as vrea un raspuns de la cineva ce se pricepe si as vrea unul cat mai rapid multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Although PSUs are designed to only work while connected to a motherboard, you can bypass this by using a small length of wire. Commonly known as the paper clip test, this shortcut offers you the ability to check that the PSU is receiving power without using the motherboard.

In caz ca nu stii engleza, DA, ai nevoie de placa de baza, procesor, preferabil si RAM, si nici atunci nu o sa vezi la orice model ventilatorul invartindu-se, pentru ca la unele modele nu porneste decat atunci cand load-ul trece de o anumita valoare (35-40% de obicei).

Insa daca vrei sa risti, o poti testa cu o agrafa de birou, creand un mic scurtcircuit intre 2 pini de la cablul cu 24 pini ce alimenteaza placa de baza.
NU recomand, daca nu stii ce faci.

https://smallbusiness.chron.com/possible-test-pc-psu-motherboard-72232.html