| Zuhn a întrebat:

Salut, după ce mi-am montat pc-ul și l-am băgat în priza pornește doar sursa și cooleru-ul de la procesor. Usb-urile și restul hub-urilor de pe carcasa și placa de baza nu funcționează. Care ar putea fi problema?
Sa fie defect ceva de la placa de baza, nu ar trebui sa funcționeze usb-urile și restul de pe ea?

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Este posibil sa fie montat ceva gresit, ar trebui sa verifici totul din nou. Ar mai putea fi un component defect ori incompatibil; este posibil sa ai nevoie si de update la bios.

| GPA a răspuns:

Ce sursă ai și ce placă de bază? Ai montat corect toți conectorii carcasei? Front panel la FP(front panel), conectorii USB ai carcasei la headerii USB ai plăcii de bază, fan-urile și rgb-ul?

Scoate placa de bază din carcasă, lași doar coolerul montat, cuplezi alimentarea la placa de bază și procesor și verifici dacă porturile USB ale plăcii de bază funcționează. Dacă funcționează, înseamnă că fie n-ai montat distanțierii și placa de bază face un contact electric cu carcasa, fie n-ai montat corect FP-ul și placa de bază depistează un cod de eroare pentru porturile USB, fie ai suprasolicitat un header pe mai mulți consumatori (fiecare header de pe placă de bază are o anumită limită în ceea ce privește curenții, 1A / 2A / 3A, asta se poate identifica foarte ușor din datasheet-ul plăcii de bază sau cu un multimetru). Important este cum ai făcut conexiunile!

| BIoody a răspuns:

Problema ta poate fi de 4 tipuri:
1. Configuratie gresita.
2. Cabluri inserate gresit.
3. O componenta defecta.
4. Daca nu se aude acel bip cand il pornesti probabil una din memoriile ram numai functioneaza cum trebuie, incerca sa scoti una si sa vezi daca merge cu una dintre ele singura. Am avut si eu problema asta. Good luckwinking