| DDCC a întrebat:

Am câteva întrebări legate de telefoane mobile pe care o adresez în special celor care au cumpărat de pe eMAG.

1.Produsele resigilate, în cazul meu telefoanele mobile, au neapărat câte o problemă și ăsta fiind motivul pentru care au fost trimise înapoi la eMAG și resigilate?

2.Telefoanele Allview au o problemă? Ambele telefoane (A5 Duo și E2 Jump) îmi ieșeau din aplicații (din browser), le țineau puțin bateria (maxim jumătate de zi după ceva timp de utilizare), se blocau tastele când scriai ceva rapid (dar nu chiar după ce le-am luat), mă trezeam dintr-o dată cu un mesaj de eroare "Aplicația cutare s-a oprit". De ce? Apoi pe E2 Jump nu auzeam ce spune celălalt decât dacă îl dădeam pe difuzor. Mi s-a întâmplat de câteva ori să nu îmi mai recunoască, cartela microsim decât după ce o puneam pe aceasta în locul pentru sim (fiind cartela telekom care are toate cele trei tipuri de sim) apoi o puneam la loc. Căștile nu mi-au mai funcționat bine în sensul că la E2 Jump trebuia să țin strâns partea din cablu care intră în mufă ca să se înțeleagă sunetul. Am returnat acest telefon cu toate defectele lui. Am crezut că nu mi-l vor accepta însă am primit email de la eMAG de aprobare. Nu m-au sunat deloc așa cum au scris în email așa că i-am sunat eu. Am cerut telefonul Microsoft lumia 532 în schimbul produsului returnat. L-am luat pe acesta din 2 motive:1. Doream să încerc un telefon cu Windows Phone, să văd cu ce e mai bun ca androidul. 2.Frate-meu m-a sfătuit să nu dau bani în plus fiindcă oricum nu mă va ține mult (fiindcă smartphone-urile au componente de calculator iar unul bun ar costa destul de mult). Menționez faptul că ambele au fost resigilate. Frate-meu mi-a zis că are un telefon Allview căruia după 8 luni de folosire i s-a defectat touchscreenul (nu mai răspunde la comenzi dar pornește).

3.La telefonul lumia bateria era descărcată pe sfert (era totuși încărcat mai mult de jumătate, nu mai știu exact cât la sută era), avea contacte existente fără să fi pus cartela telekom în el. De două ori mi s-a restartat dar fără să îi dau eu vreo comandă. Azi îl aveam în buzunar și l-am simțit vibrând iar când m-am uitat la el am văzut sigla de la Microsoft. Toate astea pot însemna că telefonul nu e nou, că ar fi resigilat? Mi l-a comandat un angajat de la eMAG, în schimbul produsului resigilat, după cum am menționat anterior. În rest telefonul se mișcă bine pentru caracteristice sale.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

7 răspunsuri:
| Bobby711 a răspuns:

Un telefon resigilat poate fi returnat din mai multe motive cel ce l a cumparat prima data nu a fost multumit de el dar asta nu inseamna ca are ceva
-poate sa prezinte imperfectiuni
-poate are zgarieturi
-poate are ceva major defect
Telefoanele Allview sunt de proasta calitate de multe ori un telefon de la o marca serioasa cum e Samsung HTC Sony etc chiar daca pe hartie sunt inferioare telefonului Allview merg mult mai bine
Am cumparat o tableta serioux(se aseamana foarte mult cu Allview am si una Allview de 7 inchi ) e quad core si am avut pana acum cateva zile un telefon dual core vreau sa spun ca nici nu puteai sa le compari pe cele 2 la jocuri pe telefon jucam fara lag pe cand pe tab am lag in meniu si uneori si cand ma uit la filme(asta a fost principalul motiv pentru care am cumparat tab asta) chiar daca pretul a fost mic la specificatiile ei ar fi trebuit sa mearga mult mai bine chiar si asa sunt multumit de ea pentru ca isi indeplineste sarcina repartizata de mine.
Contactele nu au fost in telefon cand l ai primit.Cand ai bagat contul de gmail s au sincronizat daca bagi acelasi cont de gmail acum in alt telefon si dai sync la contacte le baga iar de aici impresia ca au fost deja bagate.
Iar cat despre un tel cu wind nu prea sunt lucruri la care poate bate android.
Orice telefon reporneste singur cand se incarca ramii la limita e normal asa daca nu s a r reseta ar ingheta ai 1gb de ram pe el nu e mult dupa un timp o sa observi ca se va misca din ce in ce mai greu. Daca angajatul de la eMAG ti a zis ca nu e resigilat probabil ca asa si este sunt oameni seriosi iar ca sa iti dai seama daca a fost desfacuta cutia la un telefon trebuie doar sa te uiti la sigiliul de siguranta daca a fost rupt inseamna ca da a fost desfacut insa presupun ca nu iti mai amintesti. Daca ai desfacut sigiliul ala lucios de la pachetul de tigari ai vazut ca unele litere raman pe pachet deslipindu se dupa foita aia de plastic asta e ca sa nu coata fi refolosita adica o iei si o pui pe un pachet de tigari de contrabanda in fine asa este si in cazul sigiliului de pe cutia de telefon. Alte intrebari?

| DDCC explică (pentru Bobby711):

Uită-te, te rog, la răspunsul de mai sus.
Și nu, nici nu m-am conectat cu contul de gmail. Însă pe sigiliu scrie Microsoft, deci trebuie să fie nou, nu resigilat. Chiar după ce l-am primit și-a făcut ceva actualizare. Însă faptul că se restartează nu are nicio scuză. Din cauza memoriei RAM de 1 GB? Atunci de ce nu se restartau cele două telefoane Allview de care am menționat în întrebare, dintre care unul avea 512 MB.

| Bobby711 a răspuns (pentru DDCC):

E imposibil ca contactele sa nu se fi sincronizat undeva cand pornesti telefonul iti apare sa iti configurezi telefonul pentru prima data cand ai bagat ce ti a cerut acolo sigur ai bagat un cont pe care s au salvat contactele iar daca ai bagat simul in tel si te intrebi oare de unde au aparut numerele e logic ca le ai avut pe sim salvate. faza cu sa iti formatezi bateria e apa de ploaie acum asta o faceam cu ani in urma bateria te va tine cel mai mult in prima luna dupa va slabi daca vrei ca bateria sa te tina ai grija sa nu o consumi sa nu incarci telefonul cu alt incarcator incarca l regulat si optimizeaza l. Cand ai intrebat de ce se reseteaza eu ti am zis cea mai frecvent intalnita cauza rami orice telefon se reseteaza automat cand se incarca ramii ca sa nu se blocheze. mai pot fi si alte defecte tehnice gen se supraincalzirea procesorului poate fi ceva din soft poate fi de la baterie sau poate nu sti sa il intreti cum trebuie ai confirmat ca nu a fost desfacut inainte sa il folosesti spune mi tu ce alta problema crezi ca are telefoanele sunt testate dur in fabrica se previna asemenea incidente.e rusinos sa vinzi un telefon defect sau unul care se strica din prima zi la cat de mult a decazut Nokia asta ar mai lipsi si lumea si ar pierde complet increderea in ei. nu conteaza cata memorie de ram are cand s a incarcat se reseteaza si punct asta daca nu s a blocat de tot. am un Samsung vechi cred ca are 125 mb ram pe el i am bagat android 4.0.1 pentru ca erau prea multe aplicatii care nu mai mergeau cum trebuie pe 2.3 bine inteles ca se reseteaza frecvent din cauza asta mai am un Acer cu 1 gb ram dupa 2 ani a inceput sa dea semne de imbatranire si sa se incarce ramii excesiv ducand la reset acum am un HTC cu 2 gb si nu am probleme de multe ori nici nu sunt ocupati 40% din ram. daca iti cumperi un telefon mai vechi sau unul nu prea performant dar nou va ramane rapid in urma actualizarile la aplicatii se fac in special pentru telefoanele noi si performante si iti va merge din ce in ce mai greu priveste de ex facebook acum cateva zile a venit un prieten la mine cu un telefon (nu era cine stie ce de capul lui),, ba ce fac nu mai am memorie" intru in setari vad facebook aprox 250 mb iar chrome cam 100 pe cand el avea 2 gb memorie totala cum sa nu fie plina daca telefonul lui e lasat asa de mult in spate. acum daca as vrea sa bag facebook pe samsungul ala al meu vechi stau si ma uit lung trebuie sa bag porcaria de facekoob lite.Alte intrebari?

| LuciWv a răspuns:

1.Resigilat - Nu are probleme de fabricare (cele cu defecte sunt scoase din uz) sunt cele care sunt returnate dupa 30 de zile, gen eu pot cumpara ori ce telefon sau ori ce produs si in termen de 30 de zile il pot returna (-12 Lei transportul, dar ar fi ceva gen : am dat 12 lei si am avut telefonul X o luna happy
2.Nu prea am inteles, este adevarat ca unele telefoane tin mai putin, dar daca este NOU nu trebuie sa faca probleme cel putin 3-4 luni, asta daca nu dai in touch ca in tabla si nu te joci pe el pana la 2%, cand suna la 15% inseamna ca trebuie sa il bagi la incarcat
3.Un telefon cand il cumperi (nou) trebuie sa ii formezi bateria, adica?
il primesti cu 60-70% baterie, o descarci pana la 1% apoi il bagi la incarcat pentru cel putin 24 de ore, apoi il descarci iar pana la 1% si il bagi iar la incarcat, dupa asta bateria trebuie sa tina cel putin o zi de utilizare intensa, dar in cazul celor resigilate cumparatori sunt neseriosi pentru ca stiu ca dupa 20-25 de zile nu vor mai avea acel telefon, deci nu au format bateria
De asta tine putin bateria
Sau alt motiv ar fi ca te joci pe el atunci cand este la incarcat

Sfat : nu trebuie sa ai un telefon de 5.000 Lei ca sa fie bun si sa te tina mult, poti avea si unul de 200 lei, daca stii cum sa ai grija de el te poate tine ani, chiar mai mult de cat un iPhone sau S 3-6
Telefoanele mai noi nu sunt chiar asa bune, dupa un timp se deterioreaza mai rau decat cele mai ieftine, eu am un Allview A4 You de cam 1 an, dar ma tine bateria 3-4 zile si stau cel putin 2-3 ore pe zi pe net/facebook/YT
Dar am format bateria timp de o saptamana
P.S. nu cumpara ceva resigilat, in special telefoane, bateriile nu sunt formate, doar daca cumperi o noua baterie vei vedea o schimbare radicala
Si daca nu faci formarea la inceput degeaba o faci dupa ce te-ai folosit de el fara 24 de ore incarcare continua (NICI SA APESI PE ON PENTRU A VEDEA CAT E CEASUL)
Bafta happy

| DDCC explică (pentru LuciWv):

Serios? Bateria trebuie formatată înainte de prima utilizare? Dar de ce nu specifică asta producătorul niciunde? M-am uitat în documentele primite odată cu telefonul și nu e precizat acest lucru.

| LuciWv a răspuns (pentru DDCC):

Ok,poti testa chiar tu
Ia un telefon nou si nu ii formata bateria, dupa dai returnare
Ia alt telefon si formeazai bateria cum ti-am zis, ai sa vezi ca te va tine mai mult
Producatorul nu face teste prea amanuntite telefoanelor, ce ar fi sa testeze pe fiecare in parte?
Au doar 4 ore de functionare continua in mai multe moduri, de ce crezi ca bateria nu vine FULL?
Dar ti-am zis, poti testa si tu

| Bobby711 a răspuns (pentru LuciWv):

Frate spui numai baliverne te rog inceteasa sa ii bagi in cap numai prostii. Sa iti spun un secret tehnologia a avansat nu mai formatezi bateria din 2010.
,, Un producator nu face teste prea amanuntite" ma faci sa rad cauta pe you tube factory testing of tel x sau pe siteuri si vezi acolo la ce sunt supuse.
De unde sti ca au doar 4 ore de functionare continua ca m ai facut curios lucrezi la o fabrica de telefoane cunosti pe cineva? Care sunt aceste moduri de care vorbesti ia zi le da pe mod avion sa vada daca zboara? Sa pretindem ca ai dreptate vine telefonul cu bateria de cele mai multe ori intre 90%-100%
pai ia spune mi nu ai zis ca le lasa pe nu stiu ce moduri 4 ore? Ce telefon testat la maxim cunosti tu de intr un interval de 4 ore ii scade doar 10% cel mult? Ca as vrea si eu unu asa. Vrei sa iti zic de ce e descarcata bateria? E foarte simplu daca stai sa te gandesti tel x a iesit din fabrica cu 100% bat cine stie cand tel x va fi cumparat de cineva in timpul asta in care sta inert bateria pierde putere ca orice alta baterie nu crezi ca asta e un raspuns adecvat? Nu va inteleg oamenilor daca nu stiti sigur ce vorbiti de ce mai deschideti gura? Omul asta acum pe cine sa creada daca tu spui ceva si eu alt ceva? Inteleg ca incerci sa ajuti dar daca ii dai niste raspunsuri asa doar sa fie date sau pentru funda nu ajuti pe nimeni doar tu crezi asta nu asta e ideea site-ului.