| IoNuTz96 a întrebat:

Am cumparat un laptop de pe pc garage mai exact acesta http://www.pcgarage.ro/......gb-black/. Inca de cand l-am primit si am inceput sa instalez windowsul pe el, am observat ca touchpadul mergea aiurea, adica in reluare/sacadat. Nici dupa instalarea driverului acesta nu si-a revenit, avand in vedere ca driverul este 100% corect instalat. Dupa lungi cautari pe internet degeaba, dupa instalare si reinstalare a zeci de drivere degeaba, si dupa ce am postat pe forumul de la my garage, am observat(am gasit problema) ca de fapt aceasta nu era o porblema de software ci o problema de hardware. Mai exact touchpadul functioneaza perfect atunci cand lucrez cu el pe baterie. Cand conectez cablul de la incarcator, respectiv cablul de la internet, acesta o ia razna. Cei de la pc garage au spus sa trimit produsul inapoi ca fiind defect, dar din moment ce laptopul funcioneaza bine iar touchpadul merge excelent cand e pe baterie, nu vad care ar fi defectul. Ar putea fi un model de laptop prost construit si gandit prost? Sau poate este un surplus de energie cand conectez respectivele cabluri? Plus de asta acum chiar nu pot sa il trimit inapoi pentru ca am mare nevoie de el si lucrez foarte mult pe pe el. Am mai vazut aceasta problema si la un user de pe alt forum dar din pacate nici lui nu i-a raspuns nimeni. Va rog sa ma ajutati cu aceasta problema daca stiti cum se rezolva sau veniti cu niste idei, ce as putea sa fac? Sa desfac lapopul? In nici un caz pentru ca imi expira garantia si poate nici nu rezolv nimic. deci? dau funda si mi de multumiri celui/ei care ma ajuta sa rezolv aceasta problema. Multumesc mult.

4 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Daca nu funcționează corect e defect. Trimite-l la ei sa îl testeze. Nu îl desface oricum nu rezolvi nimic.

| Catalin970 a răspuns:

Ideea cu desfacutul nici nu intra in calcul, una ar fi partea cu garantia si in plus poate scoti din greseala ceva conectori si nu mai stii sau uiti sa ii pui inapoi (la cati conectori are un laptop se poate intampla).Eu zic ca e o eroare din fabrica si poti trimite laptopul inapoi pentru schimbarea scestuia sau eventuale reparatii.Nu merita sa risti sa il lasi asa. Daca problema este un scurt-circuit (de la suraincarcarea cu energie cand bagi incarcatorul cum ai spus si tu), dupa ce il folosesti mai mult timp se poate supraincalzi.In acest caz furnizorul nu este obligat sa te despagubeasca deoarece tu ai observat ca problema persista si nu ai dus produsul la reparatii.

| IoNuTz96 explică (pentru Catalin970):

Totusi eu sunt curios sa descopar si sa rezolv singur aceasta problema. Dupa cum am spus mai sus nu pot sa il dau inapoi deoarece am deja multe fisiere importante, si nu am pe ce sa le salvez. As mai putea sa adaug ca aveam mai demult mouse nou la care nu ii functionea clic stanga. L-am defacut si surpriza! doua picioruse la 2 condensatori se uneau si faceau scurt. Dupa ce i-am departat mouse-ul functiona perfect. Ar putea fi si aceasta o problema. Alte raspunsuri?

| Catalin970 a răspuns (pentru IoNuTz96):

Exact cum am spus mai sus.Ar putea fi un scurt-circuit dar asta o poti afla doar desfacand laptopul.Iar salvarea datelor o poti face si pe internet, nu trebuie neaparat sa ai o unitate fizica de stocare.Una dintre ele ar fi google drive pe care o gasesti aici: https://drive.google.com/? usp=chrome_app#my-drive.