| S3by23 a întrebat:

Am de conectat un pc(nu laptop) la o plasma prin cablu hdmi.
As vrea sa stiu cum se conecteaza si daca pot conecta direct pc la plasma(fara monitorul lui) si sa imi spuneti cum.
Multumesc mult!
Dau funda!
PS: am win 7

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Daca nu vrei ca tv ul sa iti fie un al doilea monitor atunci la pc trebuie setata o rezolutie care sa fie pana in maxim X*768. TV-urile nu stiu de o rezolutie ca exemplu de 1280*1024. Cel mai bine ar fi sa o setezi pe 1024*768.
Dupa ce ai setat aceasta rezolutie cuplezi cablul normal (VGA, HDMI la placa video si VGA/HDMI/DVI la TV - nu uita sa schimbi din televizor intrarea PC/VGA/DHMI...etc) si cam asta e toata smecheria.
Pentru alte lucruri interesante despre calculatoare viziteaza si http://www.tutorialepc.ro

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Te ajut eu!
1. Bagi cablul HDMI in locul celui de la monitor in unitate (in cazul in care nu meerge il bagi in mifa de la placa de baza, are culoare albastra)
2. Dai la LCD la source (sursa) si selectezi HDMI sau PC

| S3by23 explică (pentru RobertMoon):

Dar se poate si direct daca nu am monitor, imi apare direct pe plasma cand bag mufa?

| Seby90 a răspuns:

Zici ca ai hdmi, da, daca nu ai monitor iti va lua prima mufa folosita ca si display.
In momentul in care ai 2 displayuri devine putin mai complicat.
E destul de simplu, il folosesti exact ca pe monitor numai ca trebuie sa folosesti sursa ca hdmi / dvi sau ce mufa ai tu pe input.

O seara buna.