| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Am descoperit, din pacate, o problema cu laptop-ul meu de gaming ASUS. Uitati care este problema si, va rog, daca stiti cum sa o rezolvati, ajutati-ma.
De fiecare data cand ma joc un joc video, laptop-ul meu se stinge automat. Lucrul ciudat este ca nu se intampla la toate jocurile. De exemplu la cele,, Side-scrolling";,, In-browser" si cele care nu necesita mult spatiu sau cu grafici mai putin bune. Personal, cred ca este o problema cu CPU-ul.
Nu inteleg de ce mi se intampla acest lucru, deoarece laptop-ul are o placa de baza NVIDIA GEOFORCE 710m, windows 8.1 si este destul de performant.
Daca stie cineva cum as putea rezolva problema, scrie-ti va rog in rubrica de raspunsuri. Cel care ar putea sa ma ajute, va primi funda. Multumesc, daca ai citit tot.

9 răspunsuri:
| AnKuXor a răspuns:

Problema e ca se incalzeste prea mult,si pentru securitatea lui se stinge sa sa raceasca, senzorul de la CPU sau GPU(chipul graphic, video).
Ar putea fi temperatura la processor, sau la placa video, dar daca era de la GPU nu se mai aprindea.
Vezi temperaturile la CPU in timp ce il folosesti cu CPU Temp sau altu.

| Andy980 a răspuns (pentru AnKuXor):

Am observat ca CPU-ul creste atunci cand incerc sa deschid jocuri cu grafici mai bune sau cele de gen,, Open World". Am stiut de mult ca ar fi o problema cu CPU-ul, dar nu stiu cum sa o rezolv. Dar totusi, multumesc pentru informatie.

| K0sti a răspuns (pentru Andy980):

"o problema cu laptop-ul meu de gaming ASUS"...ce ai tu, numai laptop de gaming nu e! Cand o sa intelegeti chestia asta, atunci nu o sa-ti mai pui intrebari! Uite cum arata un laptop de gaming: http://www.epasystems.ro/wp-content/uploads/2015/02/inside-laptop-msi.jpg

| Andy980 a răspuns:

De fapt, NVIDIA nu e placa de baza, scuzati-ma. Placa mea de baza este Intel Core i3 si placa grafica NVDIA GEOFORCE 710m. Scuzati-ma!

| K0sti a răspuns (pentru Andy980):

Cum sa fie ma nene placa de baza i3? Ala e procesorul...aoleu.
Du-l la curatat si schimbat pasta termica!

| AnKuXor a răspuns (pentru K0sti):

E noul model de motherboard ☺ acum o sa scoata si i9 happy si viteaza o masori cu RADARUL happy

| K0sti a răspuns (pentru AnKuXor):

happy

| Andy980 a răspuns (pentru K0sti):

Da pai, am specificat mai sus ca am gresit la exprimare.

| AnKuXor a răspuns (pentru Andy980):

Nu conteaza, oricum e problema de temperatura, ori CPU ori GPU.
Scuze da m-ai facut sa rad happy