| Vi1rus a întrebat:

am facu dual bot cu windows si elementary os. si cind conectez pc intra direct in linux si nu-mi apare meniu ala unde sa aleg windows sau linux. cum pot rezolva sa pot intra si in linux si in windows?

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cauta pe net cum sa instalezi grub menu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa instalezi un grub

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai instalat cele doua sisteme in C? Altfel nu iti da meniul.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti constient ca zici niste tampenii nu? cum sa instalezi un wind si un linux in aceeasi partitie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De ce vorbesti asa men? Eu am pe un pc, linux si xp pe un singur local, alte localuri nu sunt.Si merge foarte bine.Nu am decat C. Nu ma asteptam sa citesc asa ceva de la tine.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Men... ca sa fiu pe limba ta.

Linuxul are nevoie de partitii de tip ext, iar windows ul nu poate fi instalat in partitii de acest fel.

Faptul ca tu in windows vezi doar C (adica o partitie) e cu totul alta mancare de peste, nu inseamna ca acolo e instalat si Linuxul (asta daca vorbim de o instalare navita si nu de masini virtuale sau mai stiu eu ce alte rtificii gen Windows Installer).

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Http://imgur.com/viiMElF

Eu aveam win xp.Am incercat cu un stick live si ubuntu sa avd ce e de el.Si cum imi trebuia stick-ul,i-am dat install. Dupa cum se vede, sper ca se vede destul de clar, la pornire imi da sa aleg pe ce vreau sa intru. Am mai adaugat o imagine in care e destul de clr ca am doar o partitie incare bineinteles este win xp dar si ubuntu, pentru ca nu vad unde sa se fi instalat. Alta partitie nu mai e, nici virtuala nici de niciun fel.Scuze de calitataea imaginii dar am fotografiat cu laptopul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://imgur.com/2gkPDri

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In windows nu ai sa vezi niciodata partitia pe care e instalat linuxul din simplu motiv ca windows ul nu are nicio treaba cu formatul ext al partitiilor de linux.

ia intra tu in linux si vezi ce partitii ai pe acolo si ce marime au

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Inteleg ca nu e nicio partitie in linux. dar linuxul unde pana nea e in instalat, in ce partitie a hardului? Nu in C? Ai spus destul de clar ca spun tampenii si ti-am aratat ca hardul meu are doar o partitie. Unde s-a instalat linuxul daca nu in paritia C a windows-ului? In procesor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am instalat linuxul, mi-a dat sa instalez in C.Am dat next si gata.deci nu vad unde e tampenia.

| Vi1rus explică:

Pai am instalat in partitii diferite.) am mai facut dual bot cu alte versiuni de linux si a mers dar cu asta nu ))