| Marius12345678910 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de putin ajutor in legatura cu pc-ul meu
Am rami ddr3 pe pc de 1333 (Kingston sau Kingmax nu mai stiu sigur) insa ei lucreaza la 666-677 nu la 1333 pot sa stiu de ce? procesor am un amd phenom II X4 850 de 3. 30MHz s\iar fsb-ul lui este 667MHZ, placa mea de baza suporta frecventa 800/1066/1333 deci nu ar fi asta problema. cum pot sa-i fac sami lucreze macar la 1066? ca banuiesc ca daca i bag la 1333 sa nu i forjesc... sa nu-i fortez.

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Măi băiatule măi, să nu faci nimic pentru că totul este OK.
Simplu: DDR inseamnă Double Data Rate, deci dublul vitezei FSB-ului; Dacă FSB ți de 667 MHz atunci ii clar ca rami lucreaza pe dublu, adica exact 1333MHz. adica este in situatia cea mai stabila si nici forjati, nici fortati.
Daca modifici FSB automat se modifica si viteza ramilor, in sensul ca ramii intotdeauna vor lucra la dubla viteza.Totul de face din CEASUL procesorului, ceas dupa care procesorul stabileste FSB-ul, iar memoria RAM lucreaza sincron cu FSB-ul.
Viteza dubla a ramimor inseamna de fapt ca pe un ciclu, 1 Hz, se fac doua accesari de memorie asta este posibil pentru ca accesarile se fac prin locuri diferite... comunicarea pe FSB se face pe 150 de lini directe la DDR2, nu se compară cu USB-ul.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Este totul ok, dacă î bios îți arată fergvența la 66-667mz deorce factorul de mz la ddr-uri se înmuloțeșete cu 2, deci ramii funcționează în parametrii optimi, la fel și fsb-ul, care este controlat de procesor și depinde de ramii instalați în sistem.Vei vedea că dacă pui ddr3 la 1066mz fsb-ul va scădea la 1066:2 adică 533mz, deci e ok.Succes

| florin1979 a răspuns:

Lucreaza la 1333Mhz. DDR (double data rate). adica 667Mhz ori 2 egal 1333Mhz.

| Casper003 a răspuns:

Sau poate lucreaza la 1333 cand ii folostesti in jocuri/aplicatii care cer resurse mai multe, placa mea video cand nu sunt intr-un joc/aplicatie 3d imi sta GPU Clock la 150, poate asa e si la rami, de ce sa lucreze la 1333 daca nu au o aplicatie ca sa ceara mai mult.