| maxvld a întrebat:

am o nelamurire...am acest laptop(http://www.cel.ro/......0gb-2gb-l/ si as vreaa sa stiu daca as putea pune o placa video dedicata pe langa ce integrata:)

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Tu pe acest laptop ai placa video integrata, sau mai pe intelesul tau (ca nu cred ca ai avut curiozitatea sa te uiti in el), aceasta este sudata (lipita) practic de placa de baza si daca vrei sa o schimbi (ceea ce nu prea este indicat), trebuie sa tragi de ea si in acest caz sa strici si placa de baza. La laptopuri nu se poate schimba placa video chiar si daca este dedicata. Sunt cateva modele la care se poate schimba, dar acele modele sunt pentru jocuri si costa mult peste 40 de mil.

| maxvld explică (pentru JustCosmin):

Stiam faza cu lipitu insa unele persoane au zis ca e posibil sa se poata pune si o placa dedicata pe langa cea integrata ....si acum am vrut sa ma lamuresc.happyoricum...ms cosmin

| JustCosmin a răspuns (pentru maxvld):

Se poate pune una externa daca vrei, doar ca sunt cam mari costurile. Cam cu asa ceva ai putea: http://www.villageinstruments.com/tiki-index.php?page=ViDock
* Pentru o placa video externa, ai nevoie si de un monitor. (deci ViDock+placa video externa+placa video = mai bine configurezi un PC sau cumperi un laptop cu placa video dedicata).

3 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Nu se merita finca placile video pentru laptopuri variaza de la 300 lei in sus.