| Daniel_Roshu_1990 a întrebat:

Am o problema, am reinstalat windows-ul cu Home Premium 64 bit si eu am 4GB Ram dar citeste doar 2 GB si la Ultimate tot la fel imi citea tot 2 GB doar cand l-am luat nou si deja avea windows pe el home premium imi citea 4 GB. Ce e de facut? Dau funda, multumesc!

4 răspunsuri:
| MonkeyBoy369 a răspuns:

Ce windows ai acum si ce windows ai avut prima oara? E posibil ca noul windows sa iti consume 2 GB Ram pentru procesele de sistem si sa ti arate ca ai doi (cei care mai raman).
Sau poate ti s-a ars o placa de Ram, sau slot de Ram (dar din cate stiu, daca ti s-a ars un slot si o placuta de Ram e pusa in el, pc-ul nu mai merge).

| Daniel_Roshu_1990 explică (pentru MonkeyBoy369):

Home premium am avut si acum tot la fel

| hostpedia a răspuns:

Când pornești calculatorul cât RAM apare? Sunt cam 2-3 posibilități:
Memoria RAM instalată rulează la o frecvență diferită față de ce cât este fabricată (underclock).
O placuță a fost arsă, sau dacă ți-a instalat cineva windows-ul poate ți-a șutit o plăcuță.
Indiferent de cauză, îți recomand să resetezi BIOS-ul la calculator.
(caută pe google tutoriale despre asta)