| Pepyo a întrebat:

Am o problema am un antivirus avast si mereu cand scanez pc imi iese o problema la. Probleme de performanta. Si cand apas pe el imi da Fișiere nedorite, Aplicatii redundante si sistem de sistem infecinete si cand dau pe ele imi arata niste nume de fisiere si nu stiu cum sa le scot ma puteti ajuta!? Ps:

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Aici e vorba de 2 lucruri diferite:
1 - ai dat scanare inteligenta si au rezultat acele probleme de performanta. Solutia lor- trebuie sa cumperi acel cleaner de la avast dar nu merita. Recomandarea mea e sa descarci de pe piriform.com acel celebru CCleaner free si sa faci curatenie sau pentru o curatare avansata Glary utilities de pe glary.com si asta e free. CCleaner il lasi permanent iar Glary utilities il instalezi cureti cu ajutorul lui apoi il dezinstalezi.
2- ai dat scanare tot sistemul iar la raport i-ti indica faptul ca unele sifiere nu au putut fi scanate pentru ca fisierul este offline si un cod de eroare ceva cu 4006 daca tin bine minte.
Singurul antivirus care identifica aceste fisiere e avastul. Poate fi o problema un virus un rootkit sau altceva
Solutia este:
- notezi codurile acelor fisiere ( exemplu " 45 ghu56if")pe o hartie apoi intri in file manager sau file explorer, depinde de varianta de windows pe care o ai, aici scrii manual codul fisierului respectiv, explorerul il identifica apoi stergi fisierul manual. Nu e nici un risc. Daca e fisier de sistem nu ti se permite stergerea.
Aceeasi problema am avut-o si eu am intrebat de specialisti si mi s-a explicat ca aceste fisiere sunt rezultatul instalarii fortate a windows creators update pe care am facut-o.
-poate fi virus iar solutia este sa faci o scanare la pornire. Avast free e o solutie antivirus foarte buna. Cauta pe net si vezi cum se face. E simplu.
-revin la virus o a doua opinie e intotdeauna buna. Descarca de pe stite- ul oficial Microsoft utilitarul Microsoft Windows malicious software removal tool. E safe, e al lor, e actualizat lunar.Ai grija sa descarci varianta potrivita sistemului tau : x32 sau x64. Il muti pe desktop dai dublu click pe el se deschide o fereastra dai scanare tot sistemul dureaza 35 -45 minute si te anunta daca ai ceva virusi. Eu nu am avut.
Dupa scanare il stergi de pe desktop. El nu se instaleaza in PC si nu lasa urme. Exista si un ghid de folosire in lb romana.
- mai exista si Norton power eraser. Tot un utilitar dar e mai agresiv. Exista ghid in limba romana tot pe net. E safe si nu intra in conflict cu avast-ul, nu se instaleaza pe PC iar la urma il stergi doar de pe desktop.
Asta elimina tot ce nu e in regula rootkit, pup, si alte dracii dar ai grija citeste cu atentie ghidul si respecta pasii. Eu l-am folosit si a sters tot ce era dubios
Funda?

| gelu1970 a răspuns:

Renunta la castana avast.
scaneaza cu Malwarebytes free
ruleaza adwcleaner free
dezinstaleaza avast si foloseste un antivirus adevarat.