| Don714 a întrebat:

Buna TPU.am o problema auziti eu am un wirles D-Link problema este ca mai demult am avut o parola la router dar mi-am scos-o si neaparat trebuie sa intru pe site la D-Link sa fac niste porturi ideea e ca nu ma pot conecta ca nu am parola la router ce sa fac in afara sa dau reset la router ca? deci daca stiti ce as putea face spuneti-mi ca va dau FUNDA! daca trebuie sa stiu numele la router evident il stiu deci raspundet isi aveti FUNDA!

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Din încâlcenia de întrebare ce ai pus-o, mi-am tradus este că vrei să accesezi meniul router-ului pentru a face conexiuni pe porturi(lan)(nu văd la ce ți-ar folosii, dar în fine).
Parola implicită la orice router este user:admin; password:adim sau câmp liber.
Ca să accesezi meniul router-ului trebuie să conectezi un cablu de rețea la Pc și pe unul din porturile LAN ale router-ului(recomand portul 2 sau 4, că accesul va fi mai rapid)), iar în browser-ul de internet să scrii în bara de adrese adresa IP a acestuia(de exemplu:http://192.168.2.1)
Succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca nu ai parola nu vad unde e problema?

| SfatR a răspuns:

Tu trebuie sa intrii pe ip-ul routerului tau. Se poate gasi foarte usor, daca vrei detalii, poti cauta pe internet. ( Sau poti intra in cmd. si sa scrii ipconfig. Masimplu cauti pe net ) Cand l-ai gasit, il accesezi pe browser si cand ai intrat, username : admin ( mereu ); password : admin ( cateodata ); sau lasi liber; sau parula wirelessului tau. Dar cred ca e tot admin :D poti incerca si password! Pt. port forwarding, probabil asta cauti, Acceseaza http://portforward.com. Sper ca te-am ajutat.