| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU.
Mi-am luat un router nou dar nu îl pot conecta la internet. Routerul nou este de la tenda. Și cel vechi de la tp link.
M-am uitat în instrucțiuni dar nu se conectează la internet. Când întru pe site-ul lor spune că conexiunea internetului la router la eșuat. Și când apăs pe scrisul roșu în care îmi spune că a ieșit îmi spune că numele de utilizator ISP este greșit și că parola ISP este tot greșită.
Dar nu am completat nimic. Și nici nu știu de unde să le găsesc? La tip conexiune a identificat automat PPPoE... Dar restul datelor nu știu de unde să le scot. Mai era opțiunea să transfer datele de la routerul vechi la cel nou. Dar nu a funcționat. Spuneți-mi vă rog de unde pot să aflu numele IPS și parola IPS. MULȚUMESC!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La noi in tara, majoritatea abonatilor PPPoE sunt pe reteaua RCS-RDS (Digi).
Cand te abonezi, furnizorul (ISP) iti da numele si parola de acces la reteaua lor.
Aceste date de conexiune sunt trecute in contractul de furnizare (la Digi este chiar pe prima pagina), dar se pot cere si ulterior de catre titularul contractului.

Ceea ce este FOARTE IMPORTANT:
Pentru a se putea conecta trebuie scrise EXACT numele si parola, avand grija la minuscule si majuscule!
Explicatia este simpla: literele mici si cele mari au codul binar diferit, iar serverul recunoaste (sau nu) acest cod binar.

| Alexandru390 explică (pentru Bula):

Deci ar trebui să îi contactez pentru a îmi oferi datele ce trebuie să le completez acolo?

| Bula a răspuns (pentru Alexandru390):

Daca TU esti titularul contractului, atunci mergi la caseria lor cu buletinul si le ceri numele si parola de acces.
E simplu. happy

| Alexandru390 explică (pentru Bula):

Dar... Dar pot chema un asistent de al lor să vină sa îmi facă ei totul ce trebuie?

| Bula a răspuns (pentru Alexandru390):

Da, vor veni, dar poate contra cost.
Nu e complicat. Trebuie doar sa le ceri numele si parola de acces, sa te conectezi la router de la un calculator conectat prin cablu si sa urmezi instructiunile din manualul router-ului.

| Balalau95 a răspuns:

Trebuie sa accesezi pagina de administrare a routerul de pe un calculator si sa ii bagi parola si contul de isp
daca nu le stii singura solutie sa le aflii e sa dai telefon la isp si sa intrebi, dupa care te vor intreba si autentifica, ca proprietarul contractului, altfel nu iti dau nimic

de asemenea, in teorie le poti scoate din vechiul router, insa cu parola e mai complicat, trebuie sa faci niste hacking, chestie care ma cam jenez sa postez aici, unii s-ar putea sa abuzeze!