| catastrophe a întrebat:

Am o problema... Azi am vrut sa imi schimb data si ora din BIOS... Am restartat pc si am apasat F12 si jos de tot aparea ceva gen BIOS mode off... Si am crezut ca se schimba interfata daca o dau pe on... Am dat aia pe on apply si exit. Mi sa stins pc si cand lam pornit, monitorul nu mai primea semnal video... Ce pot sa fac?

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu cred ca scria bios mode on sau off pentru ca fara bios nu are cum sa functioneze si n-am auzit o placa de baza pe care sa poti dezactiva biosul laughing
Desfaci unitatea, scoti bateria si o pui iar, sau cauti jumperul pentru reset, resetezi biosul, pui jumperul la loc si gata, dar nu cred sa fii facut tu vreo setare, trebuie neaparat sa iti apara imaginea de bios indiferent ce fel de setare ai facut tu.
Daca ai o alta placa video schimb-o sa o testezi sau pune-o pe cea integrată, posibil sa fie si de la memoriile ram, scoate tot de pe el si pune pe rand fiecare componenta, una trebuie sa fie cauza.

| K0sti a răspuns:

Daca esti bazauc! Cine ti-a spus tie sa apesi F12 sa intri in BIOS? Voi nu cititi pe ecranul ala la pornire, ca spune pe ce sa apesi ca sa intri in BIOS!

| andrei690 a răspuns:

Deschide cutia unitatii iar pe placa vei gasi o baterie argintie de marimea unui dop de sticla. Scoate o incet 5 secunde pune o la loc si o sa iti mearga ca inainte happy

| andrei690 a răspuns:

Daca schimbi data si ora din windows, o sa se modifice si in bios happy sau invers

| Stefan_Andronache_1987 a răspuns:

Cred ca ai facut praf placa video... si sa stii ca atunci cand restartezi un calculator si apesi F12 selectezi modul pentru formatare... dar daca zici ca ti-a aparui BIOS mode off nu stiu ce sa zic, mai bine du-te la service si vezi ce are, ei sunt mai profesionisti, iti vor explica ei mai bine. mult noroc

| catastrophe explică:

Am rezolvat problema... Trebuie sa scoti bateria si sa faci scurt circuit cu ea pui + la - si invers si se reseteaza Bios-ul... Multumesc!