| DDCC a întrebat:

Bună TPU!
Am o problemă cu computerul care persistă de mult timp, mai bine zis de când am încercat să aplic niște setări de optimizare din regiștrii.
Mai exact, de când am pus setarea asta:
[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"MenuShowDelay"="1"

computerul meu parcă-și dă refresh (fie când navighez pe internet și parcă, clipește pagina de la browser, fie când navighez printre dosare, fie la unele aplicații cum ar fi AIMP).
Am crezut odată că poate fi vorba de vreun virus, însă doar când aplic setarea se întâmplă așa.
Am modificat-o în regiștrii, punând valoarea 400, am dat restart apoi la laptop, însă parcă tot așa face.

Știe care care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Ai incercat sa le schimbi pe toate cu cele implicite?

10 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

In primul rand de ce umbli la registri? acolo nu ai ce cauta decat daca ceva nu merge ok sau vrei sa dezactivezi sau sa activezi alte setari de'ale windows'ului.
Cauta setarea sa fie default sau ia un program de curatare registrii (gen clean up ) sau de optimizare a pc'ului.
Nu te mai juca aiurea cu windows'ul daca nu ai probleme cu el pentru ca asa se strica / merge blocat din cauza ta happy

| DDCC explică (pentru Evolution):

M-am uitat la câteva tutoriale de pe net legate de optimizare în care vorbea de regiștri.
Din întrebarea asta a lui nelul am luat unele setări, așa știu.
http://www.tpu.ro/......re-pentru/

Și zău de înțeleg ce e greșit în ele. Sau am făcut eu ceva greșit în ele. :-?

| Evolution a răspuns (pentru DDCC):

Hai sa o luam putin logic.
Atunci cand se scoate un telefon / pc / laptop el este facut din fabrica sa ruleze la capacitatea maxima care poate sa o duca.
Tu faci doar sa fortezi lucrurile si sa te joci cu softul.
Daca iti merge blocat, eu zic sa te gandesti sa il cureti / schimbi componente cu alte mai bune / verifici virusii / dezinstalezi ce nu folosesti si dezactivezi ce nu folosesti din windows iar daca nu ai nici'o problema cu el eu zic sa il lasi in pace ca il strici de pomana.
Nu are treaba registrii cu performanta, eu zic sa instalezi din nou windows'ul sa ai toate default si gata.

| halogen001 a răspuns:

M-am uitat la mine in calculator, wind 7 32 biti regedit si am gasit la Edit String, MenuShowDelay Value data: 400
deci, poate daca pui 400 va fi ok happy

Daca nu a mers nici asa inseamna ca e din alta parte.

| DDCC explică (pentru halogen001):

Nu, nu a funcționat.
Știu că astea 4 setări le-am făcut în total:
[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"AutoEndTasks"="1"

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"HungAppTimeout"="1"

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"WaitToKillAppTimeoutTimeout"="1"

și cea pe care am postat-o în întrebare
[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"MenuShowDelay"="1"

| halogen001 a răspuns (pentru DDCC):

Primele 3 intrari nu exista la mine in HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop
numai MenuShowDelay cu valoarea 400

| halogen001 a răspuns (pentru DDCC):

Poate ar merge sa intri la Computer - Properties - Advanced system settings - Advanced - Performance - Settings - Visual Effects si de acolo sa alegi Adjust for best performance sau sa alegi ce vrei sa ramana - eu am scos animatiile si am lasat smooth edges si inca cateva setari. Poate isi revine de acolo.

| DDCC explică (pentru halogen001):

De acolo de unde zici tu (că și acolo am umblat de mul timp) am bifat doar Show thubnailns instead of icons.
Am făcut acum setările default pentru cele 3 pe care ți le-am scris în comentariu (am găsit pe siteul technet Microsoft pagină dedicată cu fiecare setare de registru în parte și cred că acum și-a revenit. Adică, pe net nu-mi mai "clipește" pagina).
Faza e că am mai pățit asta de fiecare dată când am aplicat astea. Însă atunci ca să rezolv problema am modificat numai MenuShowDelay, fiindcă eram ferm convins că asta era problema.
Mersi. happy

| DDCC explică (pentru DDCC):

Alea 3 de aici le-am luat. http://www.tpu.ro/......re-pentru/
Implicit nu există.

| halogen001 a răspuns (pentru DDCC):

Ma bucur ca ca s-a rezolvat happy

| halogen001 a răspuns (pentru DDCC):

Ai incercat sa le schimbi pe toate cu cele implicite?