| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu laptop-ul sau cu router wireless-ul,pana ieri totul a mers bine, dar astazi laptopul nu-mi gaseste wireless-ul din casa dar pe cele din inprejurimi da si ma si pot conecta la ele, plus ca pe telefon imi gaseste wireless-ul din casa si ma pot si conecta, care este problema?

4 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Da un repair la wireles tau din laptop.

| stlucian a răspuns:

Ciudata combinatie.
Restarteaza router-ul(are un buton in spate sau scoate-l din priza 1 min)
Apoi sunt mai multe teste de facut pentru a afla cauza disparitiei din lista a retelei tale.
1. Verifica la router daca nu cumva lipseste bifarea de la "Show SSID" sau "Wireless Broadcast SSID". Daca laptopul a uitat parola retelei tale wireless si lipseste bifa respectiva, la scanare nu apare reteaua in lista.
2. De proba scoate "criptarea" de la router (Wireless/Wireless Security/Wireless Encryption), lasa-l fara parola, apoi scaneaza cu laptopul. Daca apare in lista adauga iar la router "criptarea", setand vechea parola.

| suMRed34 a răspuns:

Restarteaza routerul, daca nu, routerele au de obicei un cd cu instalarea, reinstaleaza-l daca tot nu ti-l gaseste laptopul.Mult noroc!

| nuarde a răspuns:

Îți dai și tu seama că nu are cum să îți dea nimeni un răspuns întrebării tale! Întrebarea ta are puține detalii, chiar și așa, nu are cum să te ajute nimeni cu un răspuns care să fie și bun pe deasupra! Totuși poate ne spui și nouă ce sistem de operare folosești!winking De ce nu-ți arzi un dvd cu linux, și ori de căte ori ai o problmă, pac, ai băgat dvd-ul cu linux! Învățați să umblați cu linux, la un moment dat în viață vă va scoate de multe belele! La tine poate fii vorba chiar și de o defecțiune din laptop, pot fii multe variante. De exemplu poate ai făcut tu niște setări aiurea. Pun pariu că folosești windows 8!