| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu un Home cinema Lg ht 356... Mi-am ars pana acum 4 difuzoare! Am pus si de 20 de watt pe o iesire, care cica e de 15 watt, am desfacut difuzorul si atata scria! la ars si pe ala de 20!, si nu numai pe iesirea aia face asa, pe Toate, Deci intrebarea este! Amplificatorul este prea puternic pentru boxele astea?, eu asa le-am cumparat! si s-au ars!... mai am 1+wooferul! straight face, si sunetul se aude tare si clar mereu, nu baraie sau ceva! Daca as pune unele mai puternice, tot de 4 ohm cat au ele, sa zicem in loc de "15watt " cat scria ca are, sa pun 40-50 pe o iesire, se intampla ceva la amplificator?

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Poti pune boxe mai mari atat timp cat respecti impedanta, iar difuzoarele se ard in general si din cauza distorsiunilor, ai grija sa se auda clar.

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ai grija si la impedanta, nu conteaza doar puterea, si impedanta trebuie sa fie aceeasi cu a amplificatorului, daca este mai mare nu este problema, dar sa nu fie mai mica.

| dariusel a răspuns (pentru ombladon):

Au cate 4 ohm iesirile de la sateliti, de 4 ohm pun si eu, eu vreau sa stiu doar daca se poate intampla ceva la amplificator daca pun difuzoare de putere mai mare! Eu nu inteleg de ce cele originale ale lui cum le-am cumparat s-au ars toate aproape! Si aia de bass am bazut ca miroase putin a ars! Sa fie Amplificatorul stricat? Sau Pur sisimplu sa fie mai puternic decat boxele! Boxele nu le am de mult timp! De cateva luni doar!

| dariusel a răspuns (pentru ombladon):

Amplificatorul se aude clar chiar si la volum maxim, si boxele la fel! doar ca in 10 minute de ascultat! raman fara! incepe usor, usor sa se simta miros de ars la ele si poc!

| ombladon a răspuns (pentru dariusel):

Poti pune boxe mai mari atat timp cat respecti impedanta, iar difuzoarele se ard in general si din cauza distorsiunilor, ai grija sa se auda clar.

| ombladon a răspuns:

Incearca niste boxe mai de calitate, nu neaparat de putere mai mare