| Dei17MI a întrebat:

Am o problema la Acer aspire e5732z
Imi da urmatoarea eroare:no bootable device insert boot disk and press any key
Dar pot porni laptopu doar daca bag un cd cu windows si apas f12 si aleg hardul pe care il am Toshiba
Dar daca scot cd apas f12 si imi aleg hardu apare eroarea:no bootable device insert boot disk and press any key
Ajutati-ma va rog dau funda!

10 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

S-a intamplat ceva cu sectorul de boot de pe HDD. Ori virusi ori e posibil sa se strice HDD. Intra in BIOS la meniul de boot si seteaza ordinea de bootare
first boot device-CD\DVD
second boot device-HDD
Save and Exit.
Restart
Bagi CD si o sa-ti apara o propozitie de genul "press any key to boot from CD..." apesi si incepi instalarea.
Instalezi pe C, stergi si formatezi partitia.

| Dei17MI explică (pentru horia2012):

Hardul e nou nout

| horia2012 a răspuns (pentru Dei17MI):

Atunci reinstaleaza sistemul dupa cum ti-am spus mai sus.
Nu alegi modul de bootare din taste. Il alegi din BIOS.
Nu mai este secventa de boot de pe HDD, de aceea nu mai booteaza de pe el si are nevoie de secventa de bootare de pe CD.

| Dei17MI explică (pentru horia2012):

Nu apare asa first boot device-CD\DVD
second boot device-HDD
Uite asa:IDE0:TOSHIBAMK3295GSXP
IDE1:HL-DT STDRAM GT30N
IDW2: GOL
USB FDD GOL
NETWORK BOOT ":Atheros Boot Agent
USB HDD
USB CDROM
Ce e de facut altii au zis sa scot hardul!

| horia2012 a răspuns (pentru Dei17MI):

Muti ce scrie la IDE1 ( HL-DT STDRAM GT30N) la IDE0
si invers. IDE1 e unitatea CDRom.
Save and Exit.
Nu ai de ce sa scoti HDD. Nu te ajuta cu nimic.

| Dei17MI explică (pentru horia2012):

Tot asa face straight faceCe e de facut

| horia2012 a răspuns (pentru Dei17MI):

Ai 2 posibilitati:
Fa un stik bootabil cu windows. Foloseste rufus:
http://rufus.akeo.ie/
Poate unitatea optica e cam uzata si sistemul se instaleaza cu erori. Numai anumite erori le arata.
Iti trebuie o imagine bootabila (ISO)cu Windows. Ori o descarci de pe net ori o faci de CD-ul tau, dar daca unitatea optica e uzata s-ar putea sa nu reusesti.
Pentru a instala de pe stik intri in BIOS si la IDE0, pui USB.
IDE1 ramane HDD.
Instalezi tot pe C, exact le fel ca si de pe CD.
varianta 2
Instalezi pe D. Pierzi tot ce ai, dar macar vezi daca HDD are vreun defect.
Prima data fa un stik bootabil.

| Dei17MI explică (pentru horia2012):

Fac acuma stikul sa vad ce iese

| horia2012 a răspuns (pentru Dei17MI):

OK.

| Rosu_Cosmin_1988 a răspuns:

Şi daca n-am cd ce fac?