| DarkMirror a întrebat:

Buna TPU am o problema si am nevoie de raspuns urgent va rog din suflet. A inceput acum 2 zile...computerul meu se comporta foarte foarte ciudat. Spre ex: Dau volumul mai tare apoi vad cum se muta singur mai incet la loc. Mi se deschid pagini web de ex: Bilete vacanta la Londra cu 150 de lire dus-intors introduceti numarul cardului si CVV-ul mai jos; sau 200 de minute gratis in orange cu abonamentul... introduceti numarul de telefon mai jos.Nu stiu ce se intampla cu el. Microfonul e in unitate dar el imi arata ca e deconectat.Nu vad ce scriu la messenger si nici ce mi se scrie.Va implor ajutati-ma! M-am gandit ca e un spyware asa ca intrebarea asta o pun de la un prieten.Va implor!

Răspuns Câştigător
| JuliaDYankee a răspuns:

Deci.asta mi s-a intamplat si mie si sincer cred ca cam ai dreptate.s-ar putea sa mai ai si altfel de virusi. daca nu ai scanat din timp calculatoru de virusi cel mai bine e sa formatezi windowsul din nou.totusi scaneaza-l ca sa-ti dai seama unde ii ai si daca se afla intr-o singura partitie nu va mai fi nevoie sa formatezi tot ci doar partitia respectiva

8 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Instaleaza Malwarebytes Anti-Malware varianta free si selecteaza scanare completa...

| DarkMirror explică:

@claudiu eu nu am nicio pagina deschisa.ma uit la un film din calculator, nicio pagina deschisa, si imi apar pagini de web, dar am observat ca toate se deschid cu internet explorer iar browseru meu default e chrome.

| DarkMirror explică:

Acum incerc sa descarc Ad-Aware AntiSpy si vad ca incearca sa incetineasca procesul pe cat posibil, dar nul poate opri din descarcat, o sa astept si toata noaptea sa se descarce si tot ii tai gatu la virusu asta.Nu mi s-a mai intamplat asa ceva in viata mea...troieni am avut, destui, aveam 3000-5000 la fiecare scanare...o trecut calculatoru ala prin 5 reinstalari de windows si acu are pe el windows 7 ultimate (original-genuine) si nu vreau in niciun caz sa renunt la el.Varianta cu formatarea windowsului e exclusa.O sa vad ce fac cu Ad-Aware.

| DarkMirror explică:

Mentionez ca am avira si il scanez in fiecare zi.Si mereu mi-l scaneaza pana la sange, scoate tot din el, am incercat o data cu avg si m-am pisat pe el ca o gasit doar 1... avira mi-a gasit vreo 5, o gramada de dropperi am avut atunci.In prima zi cand o aparut "simptome" de spyware i-am dat un scan si o gasit un singur virus care l-o sters, si de atunci nu mai gaseste nimic, mi-a trecut si de firewall...nu mai stiu ce sa mai fac.

| DarkMirror explică:

Offfffff...Chiar nu mai stiu ce sa mai fac.Ad-aware nu a mers; virusu mi-a dezactivat firewall-u; deschid command prompt, scriu regedit simi da acces refuzat.Stit paginile de web care cand le deschizi incepe automat un video sa se deruleaze? Eu nu am nicio pagina web deschisa dar mi se aud reclame in boxe. Aveti idee ce se intampla? E keylogger, e spyware, e trojan? Ce-o fi nu stiu da trebuie sa scap de el.

| condru a răspuns:

Te-ai gandit bine dar poate fi si un troian,faza cu mesu am avut-o si eu din cauza unui troian, to ce pot sa iti zic este sa iti reinstalezi windows-ul alta solutii nu ai si ia-ti si un antivirus care isi face treaba mai bine, iar faza cu paginie web e din cauza reclamelor de pe site-urile pe care intri.bafta si ai grija alta data;-)

| Sharky_7255 a răspuns:

Cel mai probabil ai un virus in calculator, se recomanda formatare + reinstalarea windows-ului

| ŞiBabăSilabă a răspuns:

Poate că este o... o... fantomă! happy
Nu ştiu, sincer nu ştiu! Bye!