| CristianCFR29 a întrebat:

:) Am si eu o intrebare, referitoare la PCul meu, Am urmatoarele componente si daca ati putea sa imi spuneti ce sa mai schimb din ele si, cel mai important, CU CE SA LE SCHIMB, v-as fi recunoscator.
Tin sa precizez ca am Windows 7 x32, si in total 4 sloturi pentru memorie RAM (2 DDR2, 2 DDR3) din care am unul ocupat cu o bucata de 2GB RAM DDR2 ~800 MHz sau pe acolo, nu stiu exact. Nu stiu de ce, in Speccy(programul de care ma folosesc sa imi arate compoenetele) scrie asa la RAM : "DRAM Frequency 257.6 MHz".

Placa de baza : http://i50.tinypic.com/14j2j37.jpg

CPU : http://i50.tinypic.com/evdysk.jpg

Placa video : http://i45.tinypic.com/15his2c.jpg

Cel mai bun raspuns primeste funda :D Multumesc anticipat;)

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Mi se pare mult varianta aleasa de tine:
Pentru un pret mai mic si performante foarte bune poti lua asta (asa am facut eu un sistem cu 4gb si windows 7 se misca foarte bine, inclusiv cu placa video onboard):

Procesor AMD Athlon II 455 X3, 3300MHz, socket AM3, Box 310 lei la eMAG
Are 3 nuclee si cu putin noroc poate fi deblocat din bios si al 4-lea in functie de procesor si placa de baza. Fiind box vine direct cu cooler.

Memorie Corsair 4GB, DDR3, 1600 MHz 99 lei

Placa de baza MSI 760GM-E51 (FX), socket AM3+ 284 lei, duce pana la 32gb de ram cand va fi cazul (DDR3), 4 sloturi de memorie, 6 porturi s-ata

Toate astea costa 700 lei. Pe sistemul tau actual cred ca poti lua app 200 lei din care scazi din aia 700 sau daca va fi nevoie sa iti schimbi sursa sau sa iei o placa video dedicata (desi la 200 ron nu vei gasi ceva mai bun decat ce are onboard). Ulterior poti sa mai iei 8gb sa faci 12, sau inca unul de 4gb sa faci 8 (desi se misca f. bine si cu 4giga in win64) Eu sunt f multumit de amd tot timpul la un upgrade pretul este sub Intel la performante asemanatoare cu cel putin 25%. Da-mi un mail pe supermamici la gmail com mai bine. Decat 2x4 (care se misca totusi un pic peste 1x8 datorita dual channelului) mai bine iei 1x8gb pentru ca peste cateva luni cu 130 lei vei mai putea lua 8 giga si deja la 16gb nu vei mai avea probleme cu rapiditatea pc-ului 3 ani cel putin.

12 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

In functie de prioritate si buget:

1. Memoria RAM ia DDR3 este ieftina si placa de baza permite.
2. Procesorul ia un Dual Core
3. Placa de baza (pentru un procesor AM3), procesorul AM3 minim triple core (poate ai noroc si il poti debloca) si neaparat DDR3 minim 8Giga pentru win64 bits (oricum vei schimba windowsul dupa ce schimbi placa de baza) sau 4gb pentru 32biti (iti va vedea 3 in windows)

| CristianCFR29 explică (pentru supermamici):

Multumesc pentru raspuns. Deci, zici ca pe placa asta de baza sa iau prima data o placuta de 4 gb DDR3 la o frecventa cat mai mare pe care placa de baza sa o suporte? Iau 4 gb pentru ca sa zicem o sa mai iau una tot de 4 mai incolo, si sa lucreze in dual.

| CristianCFR29 explică (pentru supermamici):

Auzi, sa stii ca am de fapt 4 SLOTURI pentru DDR2, nu 2 pentru DDR2 si 2 pentru DDR3. :| Am gasit Kingmax 1 bucata de 4GB RAM DDR3 la 1333 MHz (click pe link : http://www.oktal.ro/memorie+ram/kingmax-4gb+ddr3+1333+mhz-o48486.html ) si am vrut sa compar cu pretul celor DDR2, rezultand ca 2 GB DDR2 la o frecventa MULT MAI MICA sunt cu mult mai SCUMPI decat 4gb RAM DDR3 la o frecventa INALTA. Decat sa dau 350 lei pe 2 gb DDR2 mai bine dau 70 lei pe 4 gb DDR3 si cu ~ 200 lei cumpar si o placa de baza mai bunicica, nu? Care sa si suporte DDR3 la frecventa respectiva. Te mai astept cu o parere la ce am zis in acest "raspuns", mi-ar fi de folos. Multumesc!

| supermamici a răspuns (pentru CristianCFR29):

Sfatul meu este urmatorul: sa vinzi procesorul placa de baza, video si memoria si sa iti cumperi cu app 600 lei o placa de baza care suporta am3 sau am3+ pentru viitoarea generatie de amduri, un procesor triple core si 4 gb de ram. Placa de baza poate sa aiba si placa video integrata. Pacat ca nu ai fost pe faza de black friday era ddram 3, 8gb la 110 ron... acum 4gb gasesti la 90 ron (ceva serios cu racire nu orice la 70) mai sunt de luat in calcul cateva aspecte: hard diskul si dvdwriterul sau cdromul sunt sata sau ide? Sau ai si ide si s-ata? Mai mult de 8? La ce folosesti computerul? Sursa este brand sau no name? Un triple core il poti face quad core daca iti permite placa de baza si ai un pic de noroc. La mine nu a mers din pacate dar nu ma plang de performanta

| supermamici a răspuns (pentru CristianCFR29):

Faza e ca daca schimbi ram-ul si placa de baza, frecventa de ram nu te ajuta mult, capacitatea da vei simti 1gb in plus (win32 nu vede 4 ci max 3, iar daca bagi win64 4gb in 64bits = win32 2 gb). Iar putere de la placa de baza nu vei avea (poate doar cu un video integrat mai bun dar slabe sanse). Merge sa faci doar daca gasesti si placa de baza cu socket am2 si am3 iar apoi sa vinzi procesorul, placa veche si ramul vechi si sa mai pui vreo 1, 5-2 mil. pentru un procesor triple core, cand vei fi dispus sa investesti iar.

| CristianCFR29 explică (pentru supermamici):

Eu am de gand asa, ca tot se apropie Craciunul si mai vin niste banuti, deoarece daca cumpar una din ele trebuie sa o tin pana fac rost si de celelte, pentru ca schimb asa:

http://www.emag.ro/......EWZTKBBBM/

apoi

http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-asrock-h55m-le

apoi

2 bucati de http://www.emag.ro/......EDFJ2BBBM/

si ultima,

http://www.emag.ro/......E5Z3KBBBM/

| supermamici a răspuns (pentru CristianCFR29):

Nu iti recomand de la mediadot. Nu am primit garantia la o memorie care avea pe viata.
HDD-ul si CD-romul tau sunt S-Ata sau IDE?
Mai spre seara am sa ma uit, ideea placa video o iei odata cu restul sau mai tarziu? Altfel nu are sens sa iei placa de baza cu video onboard daca tot cumperi una dedicata.

| CristianCFR29 explică (pentru supermamici):

O sa le iau pe rand, iar ca sa pot sa le montez trebuie sa am placa video, RAMi DDR3 si procesor. Ultima la achizitie va fi placa video.

HDDul este de 75 GB(praf de tot) si este SATA, iar faza cu CD-Romul nu stiu, am DVD Rom si nici ala nu stiu de unde sa vad daca e SATA, dar probabil daca HDDul este SATA si DVD-Romul este la fel

| supermamici a răspuns (pentru CristianCFR29):

OK atunci.

Daca exact inainte sa faci comanda la componente si le vei lua de la oricare din acesti retaileri: eMAG, evomag, flanco, intri pe site-ul pe care incerc sa il promovez: http://www.supermamici.ro/black-friday-shopping-cu/ si dai click pe eMAG de exemplu si apoi cumperi, eu voi primi un comision intre 1 si 3% :) din comanda ta fara niciun cost pentru tine.

| supermamici a răspuns (pentru CristianCFR29):

Cristian sa ai in vedere si urmatoarea situatie: Procesoarele de la AMD sunt ceva mai ieftine ca AMD-ul. In plus sunt unele sanse cu o placa de baza ce suporta cpu unlocking ca, in cazul in care cumperi un procesor triple core sa poti debloca din bios sa functioneze in quad core (un nucleu in plus) sau sa ii maresti cache/ul acestuia. Nu vreau sa fac o discutie gen flame intre amd si Intel insa la AMD mai ai avantajul (in cazul in care mergi pe am3+) ca in timp poti sa faci upgrade la procesor din gama buldozer in momentul cand mai scad preturile. Oricum cel mai bine este sa iti stabilesti un buget si prioritatile (lasa placa video pe final), ai nevoie de o placa de baza care sa duca 16gb ddram 3 (vei castiga rapiditate din ram mai mult decat din procesor) si slotul procesorului sa poata fi folosit si peste 3 ani.

| CristianCFR29 explică (pentru supermamici):

Ok, deci cu cat am socotit eu (procesor i3, 3,30 GHz la 550 lei ~ pe eMAG, placa de baza care sa suporte doar 8GB RAM DDR3 la frecventa 2048 parca sau ceva de genul, care depaseste 2000 in orice caz dar nu cu mult si cu 2 x 4 GB RAM DDR3 1333 MHz) imi vine pe la ~ 1000 lei. Zici sa iau procesor si placa de baza care sa suporte AMD? Ies mai ieftin? ca banii sunt cam o problema acum, la 14 ani si incerc sa mi-i strang singur, ok, poate si cu ajutorul parintilor putin tongue

| CristianCFR29 explică (pentru supermamici):

Mersi, cred ca o sa fac exact cum ai spus tu / ati spus dumneavoastra, doar ca nu gasesc placa aceea de baza, daca chiar n-o gasesc pe eMAG o sa inlocuiesc placa de baza pe care ati specificat-o cu aceasta :
http://www.emag.ro/......EM99KBBBM/

doar ca nu stiu daca are si de cat are placa video integrata si nu stiu cate porturi s-ata are. in fine, daca scrie ca suporta procesoare AMD Athlon II x3 inseamna ca il suporta si pe cel recomandat de dumneavoastra, nu? :)

| supermamici a răspuns (pentru CristianCFR29):

Mi se pare mult varianta aleasa de tine:
Pentru un pret mai mic si performante foarte bune poti lua asta (asa am facut eu un sistem cu 4gb si windows 7 se misca foarte bine, inclusiv cu placa video onboard):

Procesor AMD Athlon II 455 X3, 3300MHz, socket AM3, Box 310 lei la eMAG
Are 3 nuclee si cu putin noroc poate fi deblocat din bios si al 4-lea in functie de procesor si placa de baza. Fiind box vine direct cu cooler.

Memorie Corsair 4GB, DDR3, 1600 MHz 99 lei

Placa de baza MSI 760GM-E51 (FX), socket AM3+ 284 lei, duce pana la 32gb de ram cand va fi cazul (DDR3), 4 sloturi de memorie, 6 porturi s-ata

Toate astea costa 700 lei. Pe sistemul tau actual cred ca poti lua app 200 lei din care scazi din aia 700 sau daca va fi nevoie sa iti schimbi sursa sau sa iei o placa video dedicata (desi la 200 ron nu vei gasi ceva mai bun decat ce are onboard). Ulterior poti sa mai iei 8gb sa faci 12, sau inca unul de 4gb sa faci 8 (desi se misca f. bine si cu 4giga in win64) Eu sunt f multumit de amd tot timpul la un upgrade pretul este sub Intel la performante asemanatoare cu cel putin 25%. Da-mi un mail pe supermamici la gmail com mai bine. Decat 2x4 (care se misca totusi un pic peste 1x8 datorita dual channelului) mai bine iei 1x8gb pentru ca peste cateva luni cu 130 lei vei mai putea lua 8 giga si deja la 16gb nu vei mai avea probleme cu rapiditatea pc-ului 3 ani cel putin.