| CuB2 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare,se poate schimba placa video de la un laptop, daca da dati-mi si mie un site de unde pot sa imi cumpar alta placa. Ofer funda big grin

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Bănuiesc că e vorba de placa grafică dedicată
Da se poate schimba, dar recomand să mergi într-un service, să NU te apuci tu de meșterit, că precis habar nu ai să faci asta și numai vei strica ceva pe acolo.Nu tot ce vezi pe internet e și bun.Ba din contră, acolo îți arată doar parțial. Părțile importante sunt scoase din material, că nu se pot filma.Succes

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca are placa video dedicata se schimba. Daca este integrata, nu. Trebuie sa aflam intai ce laptop ai. Nume si model (vezi ca laptopul are scris modelul pe spate).

| CuB2 explică (pentru Salontanul):

Da am dedicata, si unde caut dupa ce aflu modelul laptopului?

| Radu284 a răspuns (pentru CuB2):

Ce laptop e, si ce placa video ai? Sunt extrem de putine laptopuri la care se pot schimba placile video.

| Salontanul a răspuns (pentru CuB2):

Pe el scrie denumirea si pe spate, pe o eticheta este scris modelul. Adica : Lenovo ThinkPad (exemplu) scrie undeva pe fata si 7464 la model pe spate (sub el). Oricum daca este dedicata se poate schimba. Daca este integrata, nu. Operatiunea este cam la fel ca la computer. Trebuie sa scoti un capac si apoi placa video veche. Este ceva mai inghesuita. Uite aici un scor placi video pentru laptop: http://top-laptop.info/top-placi-grafice-pentru-laptop-uri/

| Cuvântul1 a răspuns:

Da,se poate schimba, dar trebuie sa fie compatibila.