| wOkEn099 a întrebat:

Am si eu o problema cu calculatorul si va rog sa ma ajutati daca stiti. Astazi cand l-am aprins nu mergea, aparea Trap exception sau imi aparea in partea stanga a monitorului numai litera H. Nestiind ce sa ii fac l-am stins poate merge mai tarziu...procesorul este ok hdd-ul la fel aparea in bios rami ok. Acum 30 de minute cand l-am aprins iar, numai apare nimic...semnal de la placa video nu are mouse + tastatura la fel nu stiu ce are si ce sa ii fac. Banuiala mea este ca placa de baza s-a stricat dar as vrea parerea cuiva mai specializat, multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Iti voi da un forum unde sunt oameni din service.Te vor ajuta ei, mai mult.
Www.mygarage.ro la sectiunea pc mechanics postezi problema, si cei de acolo iti vor raspunde.
Chiar nu am habar ce ar putea sa aiba.Imi pare rau ca nu am putut sa te ajut.Dar incearca norocul di pe forumul acela

7 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Nu pot sa iti zic 100% ce componenta e defecta.Dar incearca urmatoarea metoda.
Ai posibilitat sa probezi placa video la un prieten?
Daca placa video merge la prieten/a atunci mai mult ca sigur sursa a facut poc si a tras si placa de baza dupa ea.

| wOkEn099 explică (pentru Gabi05):

Problema este ca placa video este incorporata iar placa de baza inca are beculetul aprins deci banuiesc, ca inca merge. Dar sa nu se aprinda senzorul de la mouse si nici becurile de la tastatura...nu cred ca s-au stricat amandoua asa de repede sunt intretinute bine.

| Gabi05 a răspuns (pentru wOkEn099):

Ce conteaza daca sunt intretinute bune. Poyi sa le cureti si la 3 ore. Daca sursa s-a dus putea sa ia dupa ea in lumea cealalta placa.
Poate s-au dus piesele alea unde se conecteaza usb//placa video//internet/mous etc

| wOkEn099 explică (pentru Gabi05):

Ok te-am inteles dar iti garantez 100% ca nicio piesa nu este stricata. Dupa ultimul mesaj am incercat sa il aprind si a mers. Dar nu imi intra in windows. Statea si se incarca sau se bloca. Si daca broiam sa ii dau forman la "press key to boot from cd or dvd" se bloca sau imi aparea trap exception. Asta cu 2 hdd-uri testate...chiar nu imi pot da seama ce are...

| Gabi05 a răspuns (pentru wOkEn099):

Fa restart de bios.Scoate bateria din placa de baza 2 minute apoi puno la loc si vezi daca merge.

| wOkEn099 explică (pentru Gabi05):

Am facut-o...la fel...deci nu am absolut nicio idee ce ar putea sa aiba daca nici macar format nu ma lasa sa ii dau

| wOkEn099 explică (pentru Gabi05):

Ok iti multumesc mult pentru timpul acordat, iti voi da si o funda.

| Gabi05 a răspuns (pentru wOkEn099):

Iti voi da un forum unde sunt oameni din service.Te vor ajuta ei, mai mult.
Www.mygarage.ro la sectiunea pc mechanics postezi problema, si cei de acolo iti vor raspunde.
Chiar nu am habar ce ar putea sa aiba.Imi pare rau ca nu am putut sa te ajut.Dar incearca norocul di pe forumul acela