| xAbb a întrebat:

Am si eu o problema cu pc-ul. Am avut o problema cu mouse-ul si tastatura astfel incat nu mai faceau contact bine cu unitatea. Am umblat putin la spate si tot nu a mers. L-am lasat si cand am incercat din nou nu s-a mai deschis nici unitatea. Am schimbat priza si tot nu mergea...o sa mai incerc o priza insa nu stiu... Aveti vreo idee ce ar putea sa aiba? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Daca nu se aprinde deloc, si nu se aude nici un sunet, cel mai probabil s-a ars vreo componenta, cred ca sursa, si nu ai cum sa-l repari decat daca-l duci la cineva care se pricepe, la un service.
Daca se aprinde, adica se aud zgomote din el, dar nu se vede imagine etc, incearca sa bagi un cd de la un windows, si daca tot nu apare nimic, cel mai sigur este sa-l duci la un service, sa nu umblii tu la el, pentru ca este posibil sa strici ceva daca nu te pricepi.
N-as putea sa-ti spun sigur ce are si cat te-ar costa repararea pentru ca nu prea ma pricep la partea hardware(piesele din unitate) ci mai mult la software, dar probabil nu o sa te coste prea mult.
Am avut o problema asemanatoare, si tine minte ca m-a costat cam 40-70 lei noi, dar nu stiu daca si la tine o sa te coste la fel.

| xAbb explică (pentru MenInShadow):

Nu se aprinde deloc, niciun sunet. Parca nu primeste curent. adica se aprinde monitorul, insa unitatea pauza. E moarta. Daca costa pana in 100 de lei banuiesc ca e ok... Multumesc oricum.

| xAbb explică (pentru MenInShadow):

Si daca s-ar fi ars sursa, cam cat ar costa?

| MenInShadow a răspuns (pentru xAbb):

Nu prea stiu sigur, depinde si de service-ul la care-l duci.
Te poti duce la mai multe, fara unitate, sa spui doar ce are, si sa intrebi cam cat ar costa.
Din cate stiu eu o sursa nu costa foarte mult, pana in 100 de lei sigur, dar nu iti pot garanta 100% ca este arsa sursa, pentru ca ti-am zis ca nu ma pricep la partea de hardware, doar am avut ceva asemanator.
Incearca sa te duci al cateva service-uri, sa spui ce se intampla, sa ceri parerea unor oameni care se pricep, cam ce ar pute sa fie, si cat ar costa o reparatie.
Si daca intrebi in mai multe locuri, sigur o sa gasesti undeva mai ieftin ca in alta partewinking
Piesele nu prea costa mult, asta daca e o singura piesa arsa.
Daca sunt mai multe nu prea stiu.
Dar daca spui ca parca nu primeste curent, cred ca 75-80% e sursa, pentru ca asta e partea cea mai importanta, pe acolo primeste curent (Sursa este cutiuta aceea din unitate in care bagi tu cablul ala negru si gros, cablul principal de alimentare), si daca acolo bagi cablul de alimentare principal al calculatorului e clar ca nu mai merge nimic.
Du-te si intreaba, dar eu zic ca-i sursa, si nu te-ar costa prea mult.

| xAbb explică (pentru MenInShadow):

Da,si eu cred ca e aceeasi problema. Ieri seara nu s-a mai aprins unitatea insa, crezand ca, cablul de alinmentare e problema, am schiimbat cablul de la monitor cu cel de la unitate si a mers. Apoi am schimbat la loc. Toate bune si frumoase. Insa in seara asta nu a mai functionat deloc. Tin sa precizez ca am incercat din nou si in seara asta insa nicio reactie. Monitorul mergea, unitatea nicio reactie. Si din cate spui incep sa cred din ce in ce mai mult ca sursa e problema. Multumesc. :*

| MenInShadow a răspuns (pentru xAbb):

Cu placerehappy

| DeyCj a răspuns (pentru xAbb):

Depinde de brand și putere.Una de 700W de brand poate depăși 100-200 Ron.

19 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Debinde cum ai umblat „pe la spatele" unității.E posibil să fi intrat ceva în scurt circuit => sursa a deculat alimentarea pentru a evita distrugerea acesteia.
Placa de bază defectă, din start contectele de la ps2-uri uzate.Asta se rezolvă înlocuid placa de bază, nu prea se merită să o repari.Succes

| xAbb explică (pentru DeyCj):

Placa de baza am mai schimbat-o iarna trecuta. straight face

| xAbb explică (pentru DeyCj):

Si cand am spus "pe la spatele" m-am referit ca la cablurile de la spate incercand sa vad daca nu fac contact bine. Am deschis si unitatea si am suflat putin, crezand ca e de la praf. Nothing more. Thankies. :*

| DeyCj a răspuns (pentru xAbb):

Ai încercat să scoți tastaura și mouse-ul din mufe, și apoi cablul de alimentare din pc, să îl lași vreo 1-3 minute și apoi fără tastatură și mouse să încerc reposnirea sistemului?
Dacă da și tot așa se comportă atunci suspectez 2 probleme:
Sursa sau placa de bază.Nu contează la hardware vechimea lui ci calitatea. Poți să cumperi de exemplu o placă de bază făcută pe vapor(vorba vine) azi că mâine sau luna viitoare te va lăsa baltă, pe când una de calitate te poate ține și 8-10 ani(de exemplu cum erau plăcile de bază fusitsu Siemens pentru Intel-uri), deci nu timpul e o regulă ci calitatea.Succes

| DeyCj a răspuns (pentru xAbb):

Nu ai atins din greșeală și mufa cablului de alimentare/contactele dela acesta nu sunt perfecte/cablul întrerup în urma unei torsionări etc?

| xAbb explică (pentru DeyCj):

Asta nu sunt sigura, tot ce e posibil...
Am incercat aseara, am scos cablul de alimentare si cablurile de la mouse si tastatura si le-am lasat toata noaptea. Fara rezultat. Aceeasi problema.Multumesc.

| DeyCj a răspuns (pentru xAbb):

Se poate întâmpla să fie problema de la cblul de alimentare.Contactele din interiorul lui se oxidează=>un contact inperfect sau chiar poate fiîntrerupt.Recomand să schimbi cabul de alimentare și dacă problema persistă atunci mai nsunt 2 variante; placa de bază sau sursa.Succes

| AleXu224 a răspuns:

Incearca sa il duci la un service de calculatoare sigur o sa til repare...
!big grin...INCEARCA...big grin!

| xAbb explică:

Sii....multumesc pentru raspunsuri big hug A fost sursa. :*

| ZzP1nG a răspuns:

Mda. pai nu are nicio legatura priza(alimentarea)la un laptop stiu ca am avut si eu o problema de genul asta da mergea ff sacadat, poate ai si tu problema asta trebuie inbunatatit sau daca e bun s-ar putea sa i o problema la mufe si sa nu recunoasta hardware, da problema e ca daca intra in windows nu ai nicio problema cu mufele pentru ca nu porneste fara sa fie conectate. Bafta poate trebuie dus la service.

| xAbb explică (pentru ZzP1nG):

´ello. Nu am laptop. La mine nu se aprinde deloc unitatea. straight face In care windows sa intre? Ca nu porneste deloc unitatea. Si daca nu porneste unitatea nu apare nimic pe monitor. straight face

| ZzP1nG a răspuns:

Ma nu stiu ce sa zic da voi unii sunteti cam nubistraight face ceva de genu iti rupi o mana si intrebi pe TPU mi-am rupt mana ce fac ma duc la medic sau aveti voi remediu? ceva de genu asta intrebi tu, du-te drk cu ea la medicul specialistbig grin Service Pc si gata. Si cum nu iti merge unitatea daca tu raspunzi la RASPUNSURI?

| xAbb explică (pentru ZzP1nG):

Hey,honey. Ce te-ai agitat asa? Am crezut ca e posibil sa fie si de la altceva din moment ce brusc nu a mai mers. straight face

Si legat de rasunsuri, telepatic nu se putea, nu? :-s Era clar ca eram pe alt pc/laptop/tableta/notebook etc., nu? straight face Doar nu era sa pun intrebarea aici doar asa ca sa ma aflu in treaba, nu?