| Giuly_Bebelusha_1988 a întrebat:

Am si eu o problema cu un cd virusat, si anume: pe cand aveam calculatorul infestat cu virusul Trojan, incercand sa salvez cateva documente am facut un cd! Iar acum, evident dupa cativa ani, e zgariat, tot virusat laughing si abia daca deschid documentele! Intrebare: cum as putea face sa fac un cd nou, chiar si virusat fiind fara sa-mi infestez calculatorul? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

In primul rand trebuie sa opresti deschiderea automata a cd-ului/dvd-ului pe care il bagi in unitate. Ca sa faci asta, urmeaza pasii de aici: http://www.howtogeek.com/......sb-drives/
Am inteles ca CD-ul este zgariat si reusesti foarte greu sa-l vizualizezi. Poti incerca programul asta gratuit sa vezi daca reusesti, oricum procesul de recuperare a fisierelor poate dura ceva timp: http://www.recoverytoolbox.com/cd.html
Ca sa fii sigura ca nu infestezi PC-ul, instaleaza un antivirus bun, oricum atata vreme cat tu nu rulezi fisierul infestat, nu "pleaca" de pe cd in PC. Ti-l blocheaza antivirusul.
Dupa ce ai recuperat toate fisierele, le copiezi in PC intr-un nou folder, scanezi folderul respectiv sa fii sigura ca nu ai vreun fisier suspect si faci un nou CD cu Nero. Bafta.

| Giuly_Bebelusha_1988 explică (pentru JustCosmin):

Genial! Am reusit sa recuperez absolut tot, iar pe langa asta nu mi-am virusat calculatorul! Multumesc mult de tot! happy

| Giuly_Bebelusha_1988 explică (pentru JustCosmin):

Genial! Am reusit sa recuperez toate documentele...plus ca nu mi-am virusat nici calculatorul! Multumesc mult de tot! happy

| JustCosmin a răspuns (pentru Giuly_Bebelusha_1988):

Cu placere. happy