| Nadya21 a întrebat:

Am șters din greșeală procesul explorer din Task Manager și apoi culoarea de la bara de start din albastru s-a făcut gri, iar netul nu îmi mai funcționează. Aș vrea să știu dacă pot restarta task managerul, dacă nu ce pot face?

5 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Intra inapoi in Task manager cu ctrl + al+ delete si dai la New Task si scrie acolo explorer.exe si ok

| Nadya21 explică (pentru Bybanu):

Am incercat. Nu merge. Probabil am șters altceva. Dar netul nu îmi merge. Nu pot reseta setarile task managerului?

| Bybanu a răspuns (pentru Nadya21):

Nu stiu ce windows ai dar cel mai usor de reparat [din punct de vedere ca nu stim sigur ce are] ii poti face un Restore.

| al3xander a răspuns:

Posibil ca e dezactivat serviciul de theme. du-te in Start->scrie "services.msc"->ENTER->cauta "Themes si vezi daca e setat pe "Automatic", daca nu seteaza-l tu. de asemenea poate fi schimbata tema pur si simplu in aia clasica si poti sa o schimbi in una Aero. netul e posibil din cauza ca e dezactivata placa de retea sau wifi (depinde prin ce ai tu internet). du-te in "Control Panel"- si verifica daca sunt active placile de care ai nevoie.
PS: restartarea procesului "explorer.exe" nu ar trebui sa modifice nimica ci pur si simplu sa reseteze explorer.exe, adica interfata windows-ului si ferestrele de explorer.

| KILLER123 a răspuns:

Dai start pe Task Manager după care click sus pe file si New Task si scrii explorer.exe si gata.Dar daca nu merge dai un restart la PC. Funda?