| Irlandezu2 a întrebat:

Buna, TPU! Am trimis pe Facebook cuiva un video cu pornografie infantila. Eu am uitat ca este ilegal si ca nu are ce cauta pe net.Mie mi l-a dat cineva pe whatsupp si am uitat ca numai pe wap il pot trimite si eu. Si l-am trimis pe Facebook si imediat dupa 2-3 secunde dupa ce l-am trimis m-a scos de pe cont si cand am vrut sa ma loghez la loc, a zis ca acest cont a fost dezactivat. Pot pati ceva grav?
Dar contul il pot recupera? Plus ca si contul de Instagram care era asociat cu cel de Facebook e inchis.
Doar raspunsuri utile, va rog!

11 răspunsuri:
| mitzok a răspuns:

Pe Instagram daca trimiti orice pornografia sau gore(mate si organe batai si din astea) ti se poate inchide contul permanent, multi prieteni au patit. dar pe Facebook nu stiu

| Robert150103 a răspuns:

Detinerea de pornografie infantila este infractiune care se pedepseste cu inchisoare asa ca eu recomand sa vorbesti cu parintii tai, cat despre contul tau, e dus

| florin926481f a răspuns:

Nu are ce sa ti se intample doar ca, contul ramane inchis...

Bula
| Bula a răspuns:

Asteapta mascatii!

| Osneros a răspuns (pentru Robert150103):

Nu e doar deținere, ci și distribuire.

| Andrei200202 a răspuns:

Fbi open the door

| Robert150103 a răspuns (pentru Osneros):

Singura optiune pe care o are acum, e sa se roage sa nu intra parintii lui in inchisoare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert150103):

De ce sa intre parintii pentru ca el e debil si "a uitat" ca una dintre cele mai nenorocite chestii pe care le poti face alaturi de viol si crima e, vezi dom'le, ilegala. Cine ar fi crezut asa ceva! big grin P.S. Nu va mai agitati atit, nu o sa pateasca nimic. Si pentru cultura voastra generala, nemernicii de la FB scaneaza ce trimiteti pe toate cele detinute de ei. Incercati sa trimiteti unui prieten link la un site major de torente prin FB messenger, si o sa vedeti ce se intampla. >> Folositi Signal sau Telegram daca vreti ca datele voastre confidentiale sa ramina astfel. Eventual chiar Viber. >> Nu trimit chestii ilegale, doar ca prefer sa nu isi bage Zuck nasul in treaba mea.

| Violleta2022 a răspuns:

Contul de FB nu mai poate fii recuperat niciodata, din cauza ilegalitatii facute.
Esti deja pe lista celor de la Politie, dupa adresa de IP.
Posibil a te trezesti cu Politia la usa, foarte curand
Cu pornografia infantila nu glumeste nimeni, pentru ca-i caz de ani grei de puscarie.
Te sfatuiesc sa-ti informezi parintii si sa incerci sa-ti cureti computerul si telefonul de toata pornografia pe care o ai, fiindca daca sunt pe urmele tale, iti vor confisca computerul, tableta, telefoanele samd.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Hai ca l-ai speriat zdravan. Nu mai doarme la noapte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Sa vezi ce-l sperie tacsu cu cureaua, cand o afla happy